EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Neperiodické publikace

Orbis cirkus

Jordan Hanuš, Cihlář Ondřej

Orbis cirkus

Nakladatelství Akademie múzických umění, Národní muzeum a Cirkoskop, Praha, 2014 , 368 stran

Kniha

ISBN: 978-80-7331-280-0

Publikace je složena ze dvou rozsáhlých studií. Historik a kurátor cirkusové sbírky divadelního oddělení Národního muzea Hanuš Jordan v té první – v Příběhu českého cirkusu – podává ucelený přehled historického vývoje českého cirkusu.

Přináší kapitoly z dějin tradičního cirkusu od druhé poloviny 18. století, kdy v českém prostředí artistické výstupy začaly doplňovat programy kočovných loutkářů, přes příběhy velkých cestovních cirkusů až po znárodnění v roce 1951, kdy byl založen národní podnik Československé cirkusy, varieté a lunaparky. Věnuje se také fungování cirkusu za socialismu, včetně jeho výkladní skříně, cirkusu Humberto. Popisuje i návrat tradičního cirkusu zpět do soukromých rukou po roce 1990. V druhé části Ondřej Cihlář sleduje genezi vztahu divadla a cirkusu v různých kulturních epochách, od doby meziválečné avantgardy přes období totality až po současnou dobu, kdy jsou tyto tendence součástí širšího evropského proudu – nového cirkusu. Autor se zaměřuje také na tuzemské odlišnosti, jež jsou patrny i v novém cirkuse, byť je bezesporu nejvíce ovlivněn evropskou, zejména pak francouzskou inspirací, a zamýšlí se nad jejich důvody a projevy. Součástí knihy je také bohatý a unikátní fotografický materiál.

Zpět na Neperiodické publikace


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů