EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Mykologické sbírky - hlavní typy předmětů

Herbářové položky hub a lišejníků

Herbářová položka hřibu smrkového (Boletus edulis) se všemi náležitostmi

Herbářová položka hřibu smrkového (Boletus edulis) se všemi náležitostmi: evidenčním číslem (PRM 886005), přírůstkovým číslem (P3p 20/1995), latinsky psanou etiketou a výborně usušenými plodnicemi houby.

Jsou to plodnice hub usušené při teplotě 30-40°C a uložené v papírových obálkách nebo krabičkách. Ideální je sušení v elektrických sušičkách s termostatem (velkých laboratorních nebo malých přenosných, např. na ovoce). Nouzově je možné sušit např. na kamnech, v troubě, na topení, pod žárovkou, vzadu na lednici (tam kde vystupuje teplý vzduch od motoru), volně na vzduchu (např. za oknem auta), nad ohněm nebo v různých kutilsky vyrobených sušičkách. Nevýhodou těchto způsobů je kolísající a těžko kontrolovatelná teplota sušení, takže se houby mohou zapařit nebo doslova "přiškvařit". Stélky lišejníků se většinou suší volně na vzduchu. Každá položka je opatřena etiketou, tzv. "schedou", kde jsou napsány nejdůležitější okolnosti nálezu: latinské jméno houby nebo lišejníku, lokalita, prostředí, kde byl sběr pořízen, substrát, datum a jméno sběratele a jméno toho, kdo sběr určil.

Tyto herbářové položky tvoří největší a nejdůležitější část našich sbírek. Používají se hlavně při vědecké práci, kde slouží jako dokladový materiál při studiu systematiky, rozšíření, ekologie a chemismu hub a lišejníků. Pro výstavní účely se nehodí, protože plodnice velké většiny hub ztrácejí při sušení svou původní barvu a tvar. To ale neplatí např. pro choroše, některé břichatkovité houby a téměř všechny lišejníky, které vypadají dobře i po usušení a jsou ozdobou všech výstav.

Cladonia macilenta, příklad herbářové položky.

Cladonia macilenta, příklad herbářové položky. Terestrický keříčkovitý lišejník s červenými plodničkami.

Peltigera neckeri

Peltigera neckeri, příklad lupenitého lišejníku. Stélky dorůstají velikosti i přes 20 cm.

Tekutinové preparáty

Jde o plodnice hub uložené ve skleněných válcích naplněných konzervační tekutinou. Houba neztratí tvar a někdy ani barvu. Tekutinové preparáty jsou proto vhodné k vystavování. Lišejníky takto neuchováváme.

Modely hub

V Národním muzeu máme modely ze sádry a moduritu. Některé jsou velmi vydařené a používají se na výstavách a v expozicích.

Ilustrace hub

Národní muzeum má vzácnou sbírku originálních maleb hub od několika významných ilustrátorů. Jde o mistrovské akvarely Otto Ušáka (1892-1957), použité k tisku známých atlasů hub napsaných Albertem Pilátem (1903-1974), prvním vedoucím samostatného mykologického oddělení Národního muzea. Dále vlastníme kvaše Bohumila Dvořáka (1867-1951) a akvarely a kresby od Rudolfa Veselého (1884-1966). Všechny tyto ilustrace se využívají při pořádání krátkodobých výstav.

Zpět na Mykologické oddělení


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů