EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Sbírka meteoritů a přírodních skel - tektitů

Sbírka meteoritů, kterou založil a soustavně doplňoval Karel Vrba, byla již při svém slavnostním otevření v roce 1904 chloubou Národního muzea. Sbírka je mimořádně cenná především tím, že jsou v ní zastoupeny téměř všechny historicky známé kusy, zastupující jednotlivé klasifikační skupiny meteoritů a velmi často odřezy typového materiálu. V současnosti je ve sbírce evidováno téměř 500 meteoritů, z toho je zastoupeno 181 kamenných meteoritů, 127 meteorických želez a 22 kamenných želez celkem ze 330 pádů a nálezů. Část sbírky meteoritů je vystavena v nevelké trvalé expozici.

Sbírka přírodních skel meteoritického původu - tektitů je jednou z nejmladších sbírek oddělení. Její základ byl položen v roce 1930. Zahrnuje 13.678 položek a téměř 23.250 kusů, z toho 20.800 českých a 1.700 moravských vltavínů. Jde o největší sbírku tektitů v České republice a současně i o největší muzejní sbírku vltavínů na světě. Kolekce českých a moravských tektitů - vltavínů je významný nejen počtem zastoupených lokalit (140), ale také morfologickou, váhovou a barevnou pestrostí. Jen malá část sbírky tektitů je vystavena v trvalé expozici společné s meteority.

Kontakt

Mgr. Dalibor Velebil – kurátor sbírky tektitů a sbírky meteoritů, zástupce vedoucího oddělení
E-mail: dalibor_velebil@nm.cz
Tel.: +420 224 497 846

Zpět na Mineralogicko-petrologické oddělení


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů