EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Vědecko-výzkumná činnost Kroužkovací stanice

Nová publikace - Atlas migrace ptáků ČR a SR

titul. listV druhé polovině listopadu vyšla kniha Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky. Na 608 stranách publikace jsou zpracovány výsledky výzkumu migrace ptáků získané pomocí kroužkování ptáků na území bývalého Československa od roku 1914 do roku 2002. Touto knihou zpřístupňujeme výsledky kroužkování široké veřejnosti a po Švédsku, Velké Británii, Norsku a Dánsku se zařazujeme mezi pětici evropských zemí, kde vyšla podobná publikace. Je symbolické, že k vydání knihy dochází právě v roce oslav 190. výročí založení Národního muzea.

Obecná část knihy podrobně informuje o historii i současnosti kroužkování u nás a ve světě, odchytových metodách ptáků, evoluci ptačího tahu a shrnuje dosažené výsledky. Na obecnou část navazuje celkem 234 druhových kapitol, jejichž součástí je také více než 300 barevných map, přehledně zobrazující nálezy našich ptáků. Na textu se autorsky podílelo přes 30 předních profesionálních i amatérských ornitologů-kroužkovatelů. Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky rozhodně není vyčerpávajícím a podrobným přehledem o migraci našich ptáků. Je spíše ohlédnutím a shrnutím dosavadních poznatků z dlouholetého kroužkování a ukazuje i „bílá místa“ a možnosti dalšího zacílení kroužkovací činnosti.

Publikace je v prodeji v muzejním obchodě v hlavní budově Národního muzea (Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1) za cenu 700 Kč.

Více informací o možnostech objednání publikace poštou na e-mailu Kroužkovací stanice Přírodovědeckého muzea Národního muzea: birdringczp@vol.cz

Celoevropský projekt "Vlaštovka" (EURING Swallow projekt)

Projekt je zaměřen na sledování hnízdní biologie, ekologie a populační dynamiky vlaštovky obecné - dříve běžného ptačího druhu, který v současné době v řadě evropských zemích ubývá.

Zpět na Kroužkovací stanice


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů