EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Přední východ, Střední Asie a Kavkaz

 

Koberec vázaný. Sbírka Rainera Kreissla. Vlna. Anatolie, 16.-17. století.<br />Rozměry: d. 106 cm, š. 85 cm.<br />Inv. č. NpM5/A25192

Koberec vázaný. Sbírka Rainera Kreissla. Vlna. Anatolie, Patrně 16.-17. století.
Rozměry: d. 106 cm, š. 85 cm.
Inv. č. NpM5/A25192

První přírůstky předovýchodní islámské sbírky se dostaly do muzea jako příležitostné dary krátce po jeho založení. Mezi dárci je v historickém
Inventáři uveden i zakladatel muzea Vojta Náprstek se svou manželkou Josefou a celá řada soukromých osob. Některé z nich, jako např. malíř Antonín Chittusi (1847–1891), patřily k významným osobnostem veřejného a kulturního života 19. století. Tyto dary byly většinou náhodného charakteru. Jednalo se o jednotlivé předměty – koberce, vzorky látek, oděvy a jejich doplňky. První větší sbírku daroval muzeu Alois Kašpar, kapelník, který pobýval na Krymu a ve Střední Asii. K rozšíření sbírky také přispěli tehdy významní cestovatelé, objevitel pramenů Tigridu, profesor Josef Wünsch (1842–1907), učitel Josef Kořenský (1847–1938), ale i básník a spisovatel Julius Zeyer (1841–1901).

Podstatnou část sbírek Předního Východu, Střední Asie a Kavkazu získalo Náprstkovo muzeum až v poválečném období různými dary a nákupy. Přestože sbírka vznikala nesystematicky, vytvořily se v ní postupem času ucelené soubory reprezentující významná období převážně islámské kultury. V roce 1994 byla muzejní sbírka rozšířena o rozsáhlou kolekci anatolských koberců a kilimů, dokumentující anatolskou kobercovou tvorbu od 18. až do počátku 20. století, kterou Národnímu muzeu daroval český rodák, starožitník, soukromý sběratel a publicista v oblasti užitého umění Rainer Kreissl (1924–2005)

 

Džbán. Mosaz, zlato, stříbro. Irák, Mosul, polovina 13. století.<br />Rozměry: v. 14 cm, průměr 12 cm.<br />Inv. č. NpM5/46443

Džbán. Mosaz, zlato, stříbro. Irák, Mosul, polovina 13. století.
Rozměry: v. 14 cm, průměr 12 cm.
Inv. č. NpM5/46443

Významnou část islámské sbírky tvoří předměty z kovu určené k běžnému dennímu užívání, jako jsou konvice, džbány, mísy, podnosy a talíře. Menší skupinu tvoří nádoby z arabských zemí. Převážná část sbírky pochází z oblasti Íránu a Střední Asie, a to především z období od poloviny 19. století do začátku 20. století. Běžnou íránskou produkci 2. poloviny 19. století dokládá soubor nůžek a dalších nástrojů z prolamované oceli, řada mosazných vykuřovadel a mešitních lamp nejrůznějších tvarů zdobených rovněž prolamováním nebo rytím. (Pospíšilová, D.: Brazier. Metalworks from the Náprstek Museum, Prague. Annals of the Náprstek Museum, 24, 2003, ss. 13-18)

Postupně se také vytvořil reprezentativní soubor kovových nádob pocházejících zejména z oblasti Buchary a Samarkandu ze 17.–19. století. Základem sbírky jsou předměty pozdní, přesto se v ní setkáme také se vzácnými předměty ze starší doby. Ze seldžuckého období, konkrétně z 12. století, pochází soubor vykuřovadel na nožkách z lité mosazi, střídmě zdobený rytím a kolkováním. Ze 16.–18. století pocházejí mosazné misky na vodu s rytými nápisy z Koránu a s číslicemi magického významu, které mají chránit majitele před nemocemi a neštěstím.

Součástí islámské sbírky jsou zbraně. Většina z nich pochází z 19. století, vzácněji se objevují zbraně starší. Mezi palnými zbraněmi jsou zastoupeny pušky a pistole především z Turecka, Balkánu, Afgánistánu a Íránu. Chladné zbraně dokumentují islámskou produkci 19. století v širším rozsahu jak typově, tak geograficky. Sbírka obsahuje různé typy dýk a nožů (džambija, handžár, péškabz, kindžál), šavlí (šamšír, kilídž, jatagan), mečů, součásti zbroje, jako jsou ochrany předloktí a hrudi, přilby, štíty, prachovnice a další typy zbraní, např. palcáty, kopí a bojové sekery.

Náramek, bilezik. Pozlacené stříbro, karneol. Střední Asie, Turkmenistán, kmen Teke, 2. polovina 19. století.<br />Rozměry: v. 8,5 cm, průměr 6,5 cm.<br />Inv. č. NpM5/A15318

Náramek, bilezik. Pozlacené stříbro, karneol. Střední Asie, Turkmenistán, kmen Teke, 2. polovina 19. století.
Rozměry: v. 8,5 cm, průměr 6,5 cm.
Inv. č. NpM5/A15318

Šperky představují relativně malou část sbírky. Škála jejich typů však dokumentuje šperkařskou tvorbu z různých částí islámského světa. Sbírka zahrnuje náušnice, náramky, prsteny, pečetní prsteny, náhrdelníky, závěsy, spony k opaskům, ozdoby hlavy, paží a oděvu. Tyto předměty jsou vyrobeny z obecných nebo drahých kovů, z pocínované mědi, mosazi, stříbra, vzácněji ze zlata a jsou zdobeny např. mořskými korály, jantary, tyrkysy, karneoly, perletí, perlami, rubíny a opály. (Belaňová, P. Turkmen jewellery in the Central Asian collection of the Náprstek muzeum in Prague. In: Annals of the Náprstek muzeum, Praha, 30, 2009, ss.79-90)

 Kachle. Keramika. Osmanské Turecko, Iznik, patrně 2. polovina 16. století.<br />Rozměry: v. 20,5 cm, š. 12,5 cm.<br />Inv. č. NpM5/18039

Kachle. Keramika. Osmanské Turecko, Iznik, patrně 2. polovina 16. století.
Rozměry: v. 20,5 cm, š. 12,5 cm.
Inv. č. NpM5/18039

Sbírka islámské keramiky není příliš rozsáhlá. Kromě nádob z počátku 20. století a z nedávné současnosti, jsou zde zastoupeny i starší a cennější předměty: fajánsové kachle s listrovou malbou a reliéfním nápisem z Koránu pocházející ze 14. století z Kášánu (Írán), (Nováková, H. Decorative motifs on ceramic fragments from Iran and Egypt. In: Annals of the Náprstek muzeum 26, 2004, Praha, ss. 95-104) soubor kameninových nádob s modrobílou malbou pod polevou z Íránu ze 17.–18. století a několik talířů z Izniku (Turecko) z 18.–19. století. Ve sbírce také najdeme soubor kameninových reliéfních kachlů malovaných v kádžárském stylu (19. století).

Zvláštní skupinu předmětů představují perské laky z kádžárského období (18.–19.století). Zastoupeny jsou především knižní desky a pouzdra na psací potřeby (rákosová pera a inkoust), která jsou vyrobena z papíroviny nebo ze dřeva a zdobena malbou kvašovými barvami pod průhledným lakem. (Mleziva, J.: Penály a kalamáře. Několik ukázek schránek na pera z Blízkého východu. In: Nový Orient, Praha, roč. 62, 2007, č. 3., ss. 34-36)

Pouzdro na psací potřeby, kalamdán. Papírovina, laková malba. Írán, 18.-19. století.<br />Rozměry: d. 30 cm, v. 7,4 cm, š. 6,5 cm.<br />Inv. č. NpM5/43425 ab

Pouzdro na psací potřeby, kalamdán. Papírovina, laková malba. Írán, 18.-19. století.
Rozměry: d. 30 cm, v. 7,4 cm, š. 6,5 cm.
Inv. č. NpM5/43425 ab

Sbírka islámské knižní kultury a malířství je zastoupena rukopisy nebo jen jednotlivými listy z rukopisů, které jsou doprovázené malbou, nebo tisky a miniaturou. K tradičním islámským řemeslům patří práce se dřevem, na němž se uplatňuje technika intarzie. Pro Írán typickou výzdobnou a výrobně složitou technikou je tzv. chátamkárí, mozaika tvořená přírodní a barvenou kostí, dřevem a drátkem.

Čapka, tubetějka. Bavlna, hedvábí, technika piltaduzi. Střední Asie, Uzbekistán, Buchara, 2. polovina 19. století.<br />Rozměry: v. 16 cm.<br />Inv. č. NpM5/A18381.

Čapka, tubetějka. Bavlna, hedvábí, technika piltaduzi. Střední Asie, Uzbekistán, Buchara, 2. polovina 19. století.
Rozměry: v. 16 cm.
Inv. č. NpM5/A18381.

Textilní tvorba islámské oblasti a Zakavkazska, která si získala ve světě významné postavení, je ve sbírce Náprstkova muzea zastoupena širokou škálou textilních druhů. Nejvýznamnější z nich jsou vázané a tkané koberce, členěné např. podle technologie výroby na kilimy, sumaky, zili, verni, nebo způsobu použití: tülü, saf, sofra, yatak. Původní nepříliš rozsáhlá sbírka koberců dokládá tureckou, íránskou, středoasijskou a kavkazskou produkci 19.–20. století, zastoupenou nejrůznějšími doplňky nomádského způsobu života, jako jsou stanové pásy, závěsy, pokrývky na jízdní zvířata, churdžiny - párové sedlové tašky, nebo čuvaly – nomádské tašky na oblečení, které se zavěšovaly na stěnu jurty. Dnes je tato sbírka nepatrnou součástí neobyčejně bohaté kolekce koberců a kilimů, která vznikla díky již zmíněnému daru Rainera Kreissla.

Stínová loutka. Kuřák opia Tiryaki. Pergamen. Turecko, 1. polovina 20. století.<br />Rozměry: v. 14 cm, š. 5 cm.<br />Inv. č. NpM5/A28540.

Stínová loutka. Kuřák opia Tiryaki. Pergamen. Turecko, 1. polovina 20. století.
Rozměry: v. 14 cm, š. 5 cm.
Inv. č. NpM5/A28540.

Dalším významným odvětvím textilní tvorby zastoupeným ve sbírce Předního východu je výšivka různými technikami (řetízkový, plochý, prolamovaný nebo výplňkový steh) a materiály (hedvábí, vlna, bavlna, dracoun, stříbrné či zlaté nitě), která je součástí jak interiérových dekorativních předmětů, tak oděvu, pokrývek hlavy a obuvi z 19. a 1.poloviny 20. století . (Mleziva, J., Footwear in the countries of the Near East. In: Annals of the Náprstek muzeum, Praha, 29, 2008, ss. 87-113)

V roce 2004 koupilo Národní muzeum soubor 53 stínových loutek tradičního tureckého stínového divadla Karagöz neboli gölge oyunu, vyrobených z pergamenu.


Zpět na Podsbírka asijských kultur


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů