EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Restaurování historických plakátů

Jak nám můžete pomoci:

 

  • přispějte finančně na restaurování vybraného souboru plakátů
  • přispějte finančně na nákup speciální ochranné fólie Melinex

Odpovědi na Vaše otázky:

 

Jak probíhá restaurování plakátů?

 

Součástí restaurátorských prací jsou tyto úkony:

  • fotodokumentace stavu předmětu před restaurováním
  • mechanické čištění dle stavu, potřeby a charakteru předmětu
  • opravy mechanicky poškozených míst
  • adjustace do ochranných fólií (Melinex)
  • fotodokumentace po restaurování

Plakáty před restaurováním – křehký papír se láme na drobné kousky.

 

Co je to fólie Melinex?

 

100% polyesterová fólie určená pro dlouhodobou ochranu archivních dokumentů, tisků, knih a listin v depozitářích nebo při vystavování. Velmi dobře ochrání před prachem špínou, otisky prstů a jiným znečištěním. Je vysoce transparentní, inertní a chemicky i rozměrově stabilní, nestárne a nežloutne.

 

Jak se postupuje při restaurování plakátů?

 

Plakáty z přelomu 19. a 20. století, tištěné na nekvalitním papíru, se lámou a drolí na drobné kousky. Manipulaci s rozpadajícími se předměty umožňuje netkaná textilie, kterou se plakát podloží. Je nutno zachránit i drobné útržky plakátů, které budou opět vloženy na původní místa.

V minulosti byly často podniknuty nešetrné pokusy o záchranu nejhorších trhlin papírovými páskami. Nejprve je nutno staré provizorní pásky odstranit benzínem.

 

Natírání lepidlem gelové konzistence s neutrálním pH, které se prosákne až na spodní vrstvu netkané textilie.

 
 

Chybějící místa jsou doplněna papírem, plakáty jsou zpevňovány, čištěny a odkyselovány. Po zaschnutí se předmět oddělí od podkladové netkané textilie.

Některé plakáty na velmi slabém papíru je nutno podlepit plátnem. Po dokončení restaurátor- ských zásahů jsou adjustovány do ochranných fólií Melinex.

S kým spolupracujeme?

 

Se Střední průmyslovou školou grafickou Hellichova Praha spolupracujeme již druhým rokem na záchraně unikátních plakátů z našich fondů, především silně poškozených plakátů z počátku 20. století. Pod odborným vedením kantorů studenti plakáty restaurují a následně ukládají do speciální ochranné fólie Melinex. Plakáty jsou tak odborně ošetřeny a studenti získají potřebné praktické zkušenosti pro budoucí povolání.

Kontaktujte nás

 

Pokud Vás projekt zaujal a chtěli byste jej podpořit, případně o něm získat více informací, kontaktujte nás na tel. č.: 224 497 333, nebo na emailu:

pavel_muchka@nm.cz

 

Zpět na INFORMACE PRO SPONZORY A DÁRCE


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů