EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

FOND ZBOŽNÝCH VZPOMÍNEK

Kontakt: Michal Klacek (tel. 224 497 332, michal_klacek@nm.cz)

V oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea je uložena rozsahem nevelká sbírka zbožných vzpomínek (445 kusů, signatura ÚO 1-445).

Zbožné vzpomínky (křesťanské vzpomínky, památky) tématicky patří k tzv. drobným devočním grafikám (svatým obrázkům) a lze je označit za předchůdce dnešních úmrtních oznámení. Jedná se o drobné tisky, které obsahují obvykle černobílý obrázek s náboženským motivem, fotografii a stručné informace o zemřelé osobě, dále text krátké modlitby, popř. citáty z Bible.

Motivy nábožných obrázků se nejčastěji vztahují k příběhům ze života sv. Rodiny (smrt sv. Josefa, ukřižování Ježíše Krista, mariánské motivy apod.), někdy odkazují na povolání zemřelé osoby (např. sv. Jiří, patron vojáků).

Ve sbírce jsou uloženy také drobné tisky, které jsou zbožným vzpomínkám námětově příbuzné (např. oznámení o smrti T. G. Masaryka).
Jazykově se jedná zejména o německy a česky psané drobné tisky. Většina z nich byla tištěna v 19. a 1. polovině 20. století.

Seznam sbírky zbožných vzpomínek v oddělení knižní kultury  (soubor .htm; 78,1 kB)

Objednávka z fondu ke studiu ve studovně KNM 
(odkaz vede na elektronickou objednávku na hlavní stránce oddělení)

Zbožná vzpomínka na císařovnu Alžbětu, manželku Františka Josefa I. (rubová strana)

Zbožná vzpomínka na císařovnu Alžbětu, manželku Františka Josefa I. (rubová strana)

Zbožná vzpomínka na císařovnu Alžbětu (lícová strana)

Zbožná vzpomínka na císařovnu Alžbětu (lícová strana)

Zpět na Oddělení knižní kultury


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů