EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

FOND NAKLADATELSKÉ POZŮSTALOSTI

FOND NAKLADATELSKÉ POZŮSTALOSTI

Kontakt: Pavel Muchka (tel. 224 497 333, pavel_muchka@nm.cz)

Fond nakladatelských pozůstalostí obsahuje přes 45 000 archiválií dokumentujících činnost více než čtyřiceti pražských i mimopražských nakladatelů, knižních grafiků, typografů a sběratelů. Nejobsáhlejší je pozůstalost nakladatele Václava Petra. Ve fondu jsou také pozůstalosti nakladatelů - Vladimíra Žikeše, Jaroslava Picky, Leopolda Mazáče, Václava Poláčka, Františka Šimáčka, Josefa Lukasíka, J. R. Vilímka, Josefa Hladkého, Jana Pohořelého, K. L. Žižky a dalších. Historicky nejstarší je torzo pozůstalosti pražského tiskaře a vydavatele Bohumila Haase z první poloviny 19. století. Z knižní grafiky je nutno uvést pozůstalosti českého kaligrafa a knižního grafika Oldřicha Menharta a knižního úpravce Methoda Kalába. Velkou skupinu bibliofilů a sběratelů knižního umění zastupuje pozůstalost JUDr. Kamilla Reslera. Součástí fondu je též soubor nakladatelských seznamů, letáků a knihkupeckých katalogů. Fond je zpracován ve jmenném katalogu autorů.

Objednávka z fondu ke studiu ve studovně KNM 
(odkaz vede na elektronickou objednávku na hlavní stránce oddělení)

Rukopis českého všeuměla Josefa Váchala

Rukopis českého všeuměla Josefa Váchala, kde popisuje všechny skutečnosti kolem vydání jeho slavného díla
„Šumava umírající a romantická“ z roku 1931.

 Dopis T. G. Masaryka

Dopis T. G. Masaryka ze 23.4.1896 adresovaný nakladateli Josefu Pelclovi (1861-1916), který dokládá tehdejší konflikt Masaryka se spisovatelem J. S. Macharem.

Jmenný seznam autorů korespondence z fondu Nakladatelské pozůstalosti (.xls; 450 kB)

Související odkaz

Zpět na Oddělení knižní kultury


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů