EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Historie sbírky tělesné výchovy a sportu

Státní muzeum československé tělesné výchovy a sportu vzniklo po několika dřívějších neúspěšných pokusech o jeho založení. Svoji roli při tom hrály významné úspěchy československých sportovců v atletice, fotbalu, hokeji, střelectví, kanoistice a dalších sportech, které tak mohly být uchovány i pro budoucí časy. Kromě toho se v polovině 20. století již zcela jasně ukazovalo, že se sport stal významnou součástí životního stylu a dynamicky se rozvíjející mediální scény. Muzeum bylo umístěno do prostor bývalého sokolského muzea, které byly po desetiletí centrem československé tělovýchovy - do Tyršova domu na Malé straně.

V roce 1972 se stalo součástí Národního muzea. V 90. letech bylo přejmenováno na Tyršovo muzeum tělesné výchovy a sportu, v roce 2005 na Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, v roce 2010 bylo přičleněno jako samostatná sbírka do Oddělení novodobých českých dějin. Je pověřeno dokumentací českého sportu a tělesné výchovy a prezentací sbírek formou výstav, přednášek, publikační činnosti i dalších akcí. Celosvětově patří k nejstarším a zároveň sbírkově největším muzejním institucím tohoto zaměření.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů