EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Vyznamenání

Čestná legie

Francie, velkokříž Čestné legie, 115 x 75 mm, 2. polovina 20. století

Za Francouzské revoluce královské řády zanikly, Napoleonova Čestná legie je výrazným předělem. Zatímco staré královské řády byly záležitostí výlučnou, odměnou za věrnost pro malou skupinu poddaných, První konsul vytvořil řád, rozdělený do pěti stupňů a přístupný všem v uznání jejich občanských nebo vojenských zásluh. Jeho příklad ovlivnil nové řády, vznikající od 19. století. Pěticípý kříž Čestné legie nahradil kříž křesťanských rytířů, vavřínový věnec připomíná antický zvyk věnčit vítěze. Také moderní dělení většiny řádů do pěti tříd je starověkého původu: Servius Tullius, šestý ze sedmi římských králů rozdělil občany do pěti tříd podle majetku.


Český šlechtický kříž

Vídeň, smaltovaný zlatý kříž, 27 mm, 1814

Český šlechtický kříž založil v roce 1814 František I. jako odměnu pro svou českou tělesnou stráž 38 šlechticů, kteří ho doprovázeli na tažení proti Napoleonovi do Francie. Použité zemské barvy i český heraldický zemský lev dosvědčují, že vyznamenání bylo určeno pro obyvatele českého království. Odznak později inspiroval Československou republiku při založení řádu Bílého lva.

   


Řád bílého lva

Česká republika, stříbrný smaltovaný řetěz řádu Bílého lva, Michal Vitanovský, 1994

Nejvyšší český řád byl založen v roce 1922 a původně byl určen jen pro cizince. Dělí se do dvou skupin a pěti tříd, hlavám států přísluší řetěz. Dnešní vzhled řádu je prací Michala Vitanovského z roku 1994.


Řád Cyrila a Metoděje

Československá pravoslavná církev, velkokříž řádu Cyrila a Metoděje, Tengler, Praha (1951 – 1981)

Pravoslavná církev osamostatnila se v Československu v roce 1951, její záslužný řád dělí se do pěti tříd. Do roku 1981 vyráběl jeho odznaky pan Tengler, následně byly dodávány z Ruska.


Zednářský odznak

Československo, klenot skotského ritu IV. stupně, 60 mm, Alfons Mucha, kolem 1920

V roce 1898 byl Alfons Mucha přijat v Paříži do zednářské lože a zednářská symbolika je patrná v celém jeho díle. Po vzniku Československa hrál důležitou úlohu při založení zednářské lože Komenského, později se stal velmistrem Velké lože československé. Pro svobodné zednáře zhotovil řadu návrhů, včetně dopisních papírů a odznaků.


Nyní se nalézáte v části prezentace sbírek Numismatického oddělení:

Vyznamenání

Další části prezentace:

Zpět na Sbírkové fondy Numismatického oddělení NM


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů