EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Početní peníze

Rožmberský početní peníz

Čechy, ražený měděný početní peníz Viléma z Rožmberka, 22 mm, mezi lety 1585-1592

Měděné početní groše sloužily jako pomůcka při sčítání sum. Na tabulce byly nakresleny čáry podle číselných hodnot (1, 10, 100, atd.). Početní groš položený na linii 100 znamenal 100 grošů, mezi čarami polovinu hodnoty (početní groš položený mezi čárou 100 a 1000 představoval 500 grošů). Obvykle se kupovaly v Norimberku, mincovny a účetní komory velkých panství používaly své vlastní a pak nechávaly razit něco kusů i ve zlatě a stříbře jako novoroční dar zaměstnancům.

   


Lobkovický početní peníz

Praha, ražený zlatý početní peníz Kryštofa Popela z Lobkovic, 24 mm, David Engelhart, 1592

Kryštof Popel z Lobkovic (1549 – 1609) byl v roce 1592 jmenován presidentem apelačního soudu a objednal si v pražské mincovně u rytce Davida Engelharta zlaté a stříbrné početní peníze se svým znakem, který doplnil nápisem se svou novou funkcí.

   


Městská známka

Praha, ražená mosazná známka branného, 29 mm, 1733

Známky vydávané a vybírané v městských branách sloužily jako doklad o zaplacení cla z dováženého zboží. Vydávány také vozům se stavebním materiálem, který podléhal nižší sazbě, placené pouze při prvním průjezdu branou. Známka pak opravňovala k volným jízdám po zbytek dne.

   


Falešné razidlo

Čechy, razidlo falešného početního peníze Albrechta z Valdštejna, mezi 1800 – 1861

V roce 1861 přinesl K. V. Zap do Národního musea 45 razidel českých mincí a jetonů, nalezených prý v Praze na vrchu Bohdalci. Ačkoliv zahrnují dobu několika století od denárů 10. věku po peníz z roku 1630, jsou všechna ze stejného kovu a stejné fabriky. Také po zahřátí jedné z odpovídajících mincí se ukázalo, že je vyražena na krejcaru z roku 1800.


Nyní se nalézáte v části prezentace sbírek Numismatického oddělení:

Početní peníze

Další části prezentace:

Zpět na Sbírkové fondy Numismatického oddělení NM


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů