EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Historie Etnografické sbírky

Národopisné sbírky obou institucí byly již v té době značně rozšířeny další sběratelskou činností, zaměřující se především na rustikální fenomény dokumentující tradiční zemědělství, bydlení a zařízení domácnosti, včetně výsledků bohatých terénních výzkumů Drahomíry Stránské z recentních oblastí Slovenska a Balkánu.

Za druhé světové války byla Etnografická sbírka obohacena včleněním dalšího významného celku - fondu Náprstkovy sbírky. Tento časově nejstarší fond byl formovaný od konce 70. let 19. století Josefou Náprstkovou pro Náprstkovo České průmyslové muzeum. V této souvislosti je vhodné připomenout, že první domácí národopisné sběratelské celky vznikaly jako soukromé sbírky vázané na rodiny vzdělaneckých a měšťanských kruhů. V Národním muzeu se toto pojetí zachovalo v Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra, v jehož interiéru jsou začleněny etnografické sbírky shromážděné na konci 19. století Libuší Bráfovou, dcerou Františka Ladislava Riegra.

První přírůstky do sbírek byly orientované především na doklady lidového umění; následné generace kurátorů 20. století se zaměřily na široce pojatou koncepci fondů, zahrnující všechny hlavní okruhy tradiční lidové kultury – vedle lidového umění především na zemědělské a řemeslné nářadí, lidové bydlení, zařízení a výbavu domácnosti, lidový oděv a textil, zvykoslovné předměty, lidové hračky, hudební nástroje a zbraně.

Zpět na Etnografická sbírka


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů