EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Muzeum české loutky a cirkusu

Kontakt a otevírací doba

Muzeum české loutky a cirkusu bylo poprvé pro veřejnost otevřeno 18. května 2006, pravidelný návštěvnický provoz začal 15. srpna 2006.
Ve vedení muzea se postupně vystřídali Filip Putschögl, Jitka Kotrbová a Hana Matochová, v současné době Muzeum české loutky a cirkusu spadá přímo pod divadelní oddělení Národního muzea, vedené Vojtěchem Poláčkem.

Muzeum české loutky a cirkusu - stálá expozice

Autoři stálé expozice: Jindřiška Patková a Lenka Šaldová (loutkové divadlo), Hanuš Jordan (cirkus, varieté, kouzelníci)
Komisařka stálé expozice: Vlasta Koubská

Expozice vypráví historii dvou fenoménů, které v počátcích úzce souvisely, aby se pak vydaly každý svou cestou.
První část uceleně mapuje tři významné kapitoly českého loutkářství: nelehké putování lidových loutkářů po vsích i městečkách, rozmach rodinných loutkových divadel, jaký nemá v Evropě obdoby, a nástup umělecky ambiciózních amatérských scén v 1. polovině 20. století. Expozice je přitom vytvořena tak, aby byla atraktivní jak pro odborníky (jsou zde vystaveny unikáty: loutky Arnošty Kopecké, vnučky legendárního Matěje Kopeckého, plošné loutky Mikoláše Alše, rodinné divadlo Eduarda Vojana ad.), tak pro nejširší veřejnost: návštěvníci nahlížejí do dětského pokojíku, do divadélka, procházejí mikulášskými trhy, jsou zde loutky lidových loutkářů a významných českých výtvarníků 1. poloviny 20. století (mj. Vojtěch Sucharda, Ladislav Šaloun, Vít Skála, Jiří Trnka) jsou zaranžovány do divadelních výstupů.

Druhá část představuje historii českého cirkusu od prvních vystoupení v Praze v roce 1803 (prostřednictvím faksimile grafik - návěští), přes vznik prvních českých cirkusů a vrcholné období, které reprezentují rodiny Kludských (vystaven je i frak s cylindrem Karla Kludského ml.), Berouskových či Wetheimových, až po poválečnou kapitolu: zestátnění cirkusů a vznik „oficiálního“ státního cirkusu Humberto. Návštěvníci si v sále evokujícím manéž mohou prohlédnout předměty, které ilustrují jednotlivé cirkusové disciplíny: klaunerii, žonglování, akrobacii, drezúru šelem (je tu k vidění i motorka, na které jezdili medvědi rodiny Berouskových), výcvik koní… K vystaveným raritám patří i model dvoumanéžového cirkusu Alfa (1959) v měřítku 1:43, provedený do takových detailů, jakými jsou lavice diváků, tribuna pro orchestr nebo stojany pod zvířata. A historické panoptikum, vyrobené v roce 1890 v Hamburku – voskové figury biblických i historických osobností (a kuriozity, jakou je např. mořská panna s pohyblivým hrudníkem) karlovarští manželé Stejskalovi v Čechách předváděli ještě kolem roku 1950.

Muzeum české loutky a cirkusu - krátkodobé výstavy

Národní muzeum prezentovalo ve výstavním sále v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích řadu krátkodobých výstav: jednak sem přenáší své úspěšné výstavy na nejrůznější témata, jednak zde divadelní oddělení ve spolupráci s dalšími institucemi rozvíjí témata spjatá se stálou expozicí.

Seznam realizovaných výstav: 
Archiv výstav

Exponáty / osobnosti sezóny

Od roku 2010 Muzeum české loutky a cirkusu ve vestibulu krátkodobě prezentuje jednotlivé unikátní exponáty a připomíná významné osobnosti. Prvním exponátem sezony byl španělský kostým asistentky Otto Bertise v typicky české artistické disciplíně sklobalanc. Následovala loutka Hellboye, která vznikla z nápadu mladého umělce Jana Kukly, inspirovaného populární komiksovou postavou démona a vyšetřovatele paranormálních jevů. V květnu a v červnu 2010 si mohli návštěvníci muzea prohlédnout různé typy vykládacích karet, zapůjčených sběratelem a kouzelníkem Pavlem Langrem: kompletní sadu obrázkových vykládacích karet z 2. poloviny 19. století či ručně malované karty s originální humorně laděnou kresbou klasických motivů.
K exponátům sezóny muzeum uspořádalo setkání s Janem Kuklou a setkání s esoteričkou Gitou Gabrielli.
V roce 2012 divadelní oddělení v rámci cyklu připomnělo dvě herecké osobnosti: Otýlii Sklenářovou – Malou (zemřela 1912) a Josefa Jiřího Kolára (narozen 1812).

Muzeum české loutky a cirkusu – prostor pro vzdělání a kulturu

Muzeum české loutky a cirkusu se okamžitě stalo přirozeným centrem všech zájemců o cirkus a kouzelnictví – vzhledem k tomu, že je prachatická stálá expozice v Čechách vůbec první skutečnou poctou těm, kdo se zabývají touto oblastí zábavného umění. Do vzniku Muzea české loutky a cirkusu se u nás neobjevila ani žádná větší výstava cirkusového umění, pouze výstavy plakátů.
Každým rokem se tak koná v Prachaticích Setkání přátel českého cirkusu: vždy první pátek v říjnu se tu scházejí významné cirkusácké osobnosti a příznivci tohoto umění. Setkání jsou tematicky zaměřena, debatovalo se tu nejprve o cirkusové historii s významnými pamětníky (artista Karel Haase, akrobatka Rasüna, kolečkář Otto Bubeníček), poté o cirkusovém sběratelství, o zvířatech v cirkuse (zúčastnila se i tygřice Tajga z Národního cirkusu Jo-Joo), o lidech a s lidmi, kteří se nerozhodli pro celoživotní cirkusovou kariéru, ačkoli se několik let věnovali na špičkové úrovni artistice (Anna Rychterová, Jiřina Chaloupková, Edita Friedrichová), o cirkusových muzikantech.

Muzeum české loutky a cirkusu se každým rokem zapojuje též do projektu Muzejní noc. V roce 2008 se tu odehrála originální Africká muzejní noc, zahrnující módní přehlídku současného afrického oděvu z dílny paní Yé Traoré z Mali, tvůrčí dílny pro děti i dospělé pod vedením Jany Janouškové z Náprstkova muzea (výroba masek, šperků). Muzejní dvůr se proměnil v africké tržiště s ochutnávkou afrických specialit a čaje, přímo v expozicích vystoupili afričtí hudebníci a tanečníci. Ve spolupráci s českým výborem pro UNICEF a prachatickými seniorkami proběhl projekt Adoptuj panenku a zachráníš dítě. V loňském roce si v rámci muzejní noci studenti prachatické Střední pedagogické školy řetězově prováděli po muzeu a v divadelním sále v přízemí vystavovali své absolventské výtvarné práce.

V květnu 2007 se v návaznosti na muzejní noc ve spolupráci s Českým magickým svazem uskutečnil kouzelnický festival Stará škola kouzel, na němž se podílelo na dvacet kouzelníků – zorganizoval ho kouzelník Pavel Langer, který se do Prachatic pravidelně vrací, naposledy tu v březnu 2010 sehrál benefiční představení pro děti z Dětského domova v Korytně a Žichovci a klienty Centra Stroom Dub o.s.

V prostorách muzea se odehrálo také několik loutkových představení.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích pořádá též komentované prohlídky expozice, přednášky k výstavám, tematické dílny a workshopy pro školy. Snaží se tak rozmanitými způsoby rozšířit kulturní a vzdělávací nabídku v Prachaticích.
 

Zpět na Tematická sbírka cirkusového a varietního umění


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů