EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Výstavy Knihovny Národního muzea v jiných institucích

Nakladatelství Bonaventura – výstava bibliofilských tisků k dvacetiletému trvání nakladatelství

30. 3. do 29. 5. 2011, Chvalský zámek (Praha 20 – Horní Počernice), první patro.

Výstava v Chvalském zámku se věnuje bibliofilským tiskům (tj. knihám vydaným ve velmi malém nákladu
a umělecky provedeným po všech stránkách) pražského nakladatelství Bonaventura. Nakladatelství založil v roce 1990 Vladimír Beneš. Za dobu dvacetileté existence nakladatelství Bonaventura zde vyšla řada kvalitních děl (92 titulů v několika edicích), které i získaly vysoká ocenění. V roce 2002 získal ocenění Jindřich Pileček za 13 leptů do Erbenovy Kytice, ve stejném roce Jaroslav Šerých za 5 mědirytin do Elegií z Duina Rainera M. Rilka
a v roce 2003 Pavel Sukdolák za 4 barevné lepty do Darů noci Erazima Koháka. Na knihách se podílelo 57 grafiků, 10 úpravců, 20 knihařů a 19 tiskařů všech grafických technik. Jmenovitě například grafici – L. Beránek, A. Born, J. Bouda, A. Brunovský, K. Demel, Z. Hajný, J. Istler, O. Janeček, J. Kavan, V. Komárek, J. Slíva, P. Sukdolák, J. Šerých, A. Šimotová, úpravci – P. Foltera, J. Juránek, R. Vaněk, knihaři – E. Čabalová, J. Fogl, M. a L. Krupkovi, J. a J. Sobotovi, tiskaři grafik – M. Bouda, J. Cipra, P. a M. Dřímalovi, P. Korbelář, A. Komárek a další.

Výstava se snaží ve dvou místnostech průřezově zmapovat činnost nakladatelství za celou dobu jeho existence, prezentovat tím i přehledně vynikající díla našich současných nejlepších grafiků, ilustrátorů a knihařů.

Doprovodné besedy k výstavě:
Čtvrtek 7. dubna 2011, 17 hod.
s akad. malířem a grafikem Karlem Zemanem
Středa 20. dubna 2011, 17 hod.
se spolutvůrci knižní podoby vyprávění Jiřího Voskovce Relativně vzato, kterými jsou: akad. malíř a grafik Matěj Forman, akad. malířka a grafička Zuzana Vojtová a literární kritik a publicista Jaromír Slomek

České hrady v díle Jana Konůpka

3. 3.–30. 4. 2011, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě (instalováno v Ambitu na Svatých schodech).

Přenesená výstava Knihovny NM, která se v polovině roku 2010 konala ve Chvalském zámku, představuje málo známý soubor 19 grafik a studií Jana Konůpka (1883–1950), který se pokoušel věrně zachycovat české hradní objekty. Tyto kresby jsou doplněny současnými fotografiemi hradů, jež jsou výsledkem soutěže, kterou uspořádal server Hrady.cz v roce 2010. Na výstavě je možno také spatřit unikátní letecké fotografie hradů a zámků ve Středočeském a Libereckém kraji.Již proběhlo:

Havíři řekněte

13. 1. 2011–8. 3. 2011, písně o hornících ze sbírek Knihovny Národního muzea v Malé galerii Středočeské vědecké knihovny v Kladně

Důlní neštěstí v Engerthově šachtě roku 1876, vražda báňského inspektora na Březových Horách u Příbrami, zázračné zachránění horníků v Banské Bystrici, ale také objevení Sloupských jeskyní, lidové písně nebo modlitby k hornickým patronům sv. Barboře a sv. Prokopu... Všechna tato témata představí výstava Havíři, řekněte z písňových tisků a dalších materiálů Národního muzea s hornickými náměty z 19. a první poloviny 20. století.


Martin Manojlín – grafika a exlibris

6. 11. 2010–27. 11. 2010, výstava grafik ve výstavní síni Městského domu MČ Zbraslav

Výstava představila průřez grafickou tvorbou výtvarníka Martina Manojlína z let 1992 až 2010. Vystaveno bylo přes 200 grafik, především exlibris, drobné grafiky a volných grafických listů a cyklů. Martin Manojlín tvoří náročnou a v současné době ne příliš užívanou grafickou technikou tisku z výšky. Kombinuje více barevný dřevořez nebo linoryt spolu s experimentálním tiskem z výšky z nejrůznějších materiálů. Za své ztvárnění přírodních a architektonických motivů, bájí i abstraktních struktur získal autor již řadu ocenění na českých i mezinárodních soutěžích.


Z ilustrační tvorby Jana Zrzavého: Poselství slova vtělené do obrazu

15. 6. – 31.8. 2008, Městské muzeum a galerie Vodňany

Výstava obsahovala systematicky uspořádané ukázky knižních ilustrací Jana Zrzavého v kontextu s příslušnými literárními texty včetně stručných informací o literátech a ilustrovaných knihách. Jednotící myšlenkou byla duchovnost Zrzavého umělecké tvorby jako takové, tedy i duchovnost převážné části jeho tvorby ilustrační. Výstava byla pojata tak, aby přiblížila osobnost Jana Zrzavého a specifika jeho ilustrační tvorby z pohledu běžného čtenáře.

Zpět na Knihovna Národního muzea


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů