Úspěšná výstava Národního muzea Dětský svět za císaře pána je k vidění v Prachaticích! - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (16.10.2013)

Úspěšná výstava Národního muzea Dětský svět za císaře pána je k vidění v Prachaticích!

Tiskové oznámení k otevření výstavy v Muzeu české loutky a cirkusu

Prostor: Muzeum české loutky a cirkusu, Velké náměstí 43, 383 01 Prachatice

V Národním muzeu - Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích je od 17. října 2013 k vidění interaktivní výstava Dětský svět za císaře pána. Výstava z výstavního cyklu Monarchie, která měla v Praze velký úspěch, přibližuje návštěvníkům různé aspekty dětského věku na sklonku habsburské monarchie: s čím si děti hrály, jak se oblékaly, z čeho se radovaly i z čeho měly obavy.

Návštěvníci výstavy Dětský svět za císaře pána se mohou těšit na mnoho typických dobových hraček z období konce vlády císaře Františka Josefa I. – panenky a jejich pokojíčky, hliněné figurky, cínové vojáčky i plyšového medvídka. Na výstavě nechybí ani sportovní náčiní, křestní oblečky a medaile, dětské šaty a botky z prostředí městského i vesnického, školní souprava prvňáčka obecné školy nebo model školní třídy. Výstava Národního muzea ukazuje, čím se děti bavily, zároveň ale připomíná, že dětství nebylo pro všechny jen obdobím šťastných chvil a rodinné pohody. Bylo mnohdy i bolestným zážitkem, který člověka pronásledoval a omezoval po zbytek života. K zamyšlení tak výstava nabízí různé životní situace a jevy, se kterými se děti, rodiny a celá společnost 19. století musela potýkat.
V interaktivní části výstavy se mohou děti nastrojit do dobového oblečení, vyzkoušet si přebalit dítě a zahrát si dobové hry, jako házení kroužků. Návštěvníci mohou výstavou projít v roli šlechtice, měšťana, sedláka nebo dělníka.

Jaký byl život dětí na sklonku habsburské monarchie?
Dětství bylo i našimi předky chápáno jako důležité období v lidském životě a zacházení s dětmi bylo také věrným odrazem vývoje společnosti. „Zvláště druhá polovina 19. století je obdobím, kdy dítě přestalo být považováno za malého dospělého a ve výchově začala být brána v potaz specifika dětství,“ říká autorka výstavy Vanda Marešová. Nejbouřlivější pozitivní změny v přístupu společnosti k dítěti probíhaly od začátku 20. století, nazývaného „stoletím dítěte“. Paradoxně přineslo do dětského světa také nebývalé množství traumatizujících událostí: rozsáhlé válečné konflikty, totalitní režimy, nové epidemie nebo přírodní katastrofy.

Na veřejné vernisáži 16. října od 16:30 hodin vystoupí pěvecký sbor Základní školy Národní a flétnový soubor Píšťalka. Výstava bude otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Více na ww.nm.cz a www.muzeum3000.cz.


Ke stažení:

Tiskové oznámení


 

Kontakt do Národního muzea:
Mgr. Tereza Petáková
Odd. vnějších vztahů
tel: + (420) 224 497 352
mob: + (420) 724 412 255
e-mail: tereza_petakova@nm.cz
www.nm.cz, www.muzeum3000.cz

Kontakt do Muzea české loutky a cirkusu Prachatice:
Mgr. et MgA. Hana Patrasová
kurátorka
tel.: + (420) 388 385 714
mob.: + (420) 724 412 269
e-mail: hana_patrasova@nm.cz


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Dětský svět za císaře pána pohled do výstavy
Dětský svět za císaře pána pohled do výstavy
Dětský svět za císaře pána pohled do výstavy

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře