Nová výstava v Národopisném muzeu – Musaionu přináší atmosféru venkova do srdce Prahy - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (1.3.2014)

Nová výstava v Národopisném muzeu – Musaionu přináší atmosféru venkova do srdce Prahy

Tisková zpráva k otevření výstavy Venkov a jejímu slavnostnímu zahájení

Prostor: Národopisné muzeum Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Národní muzeum otevírá v sobotu 1. března 2014 v Národopisném muzeu – Musaionu další výstavu z výstavního cyklu Peníze s názvem Venkov, která přiblíží život na našem venkově v druhé polovině 19. a počátku 20. století s jeho radostmi i strastmi. Interiér honosného Letohrádku Kinských tak na čas zaplní venkovské stavení s autentickými předměty, které naši předkové používali při každodenních a sezónních pracích. Návštěvníci zjistí a na vlastní kůži vyzkouší, jak se tlouklo máslo, jak bylo náročné podojit krávu nebo co vše obnášel chov domácích zvířat. Při příležitosti zahájení výstavy je na sobotu 1. března 2014 od 14.00 do 18.00 hodin připraveno zábavné odpoledne pro celou rodinu s tradičními řemesly, výrobou voňavých jitrnic a masopustním průvodem.

Výstava Venkov seznámí s povinnostmi hospodářů, sedláků i dalších obyvatel venkova na přelomu 19. a 20. století. Model trojdílného domu s dvorem téměř v reálné velikosti přenese návštěvníky přímo do původní venkovské domácnosti. Zpracování mléka přiblíží dřevěný lis k výrobě tvarohu, na chov domácích zvířat upozorní bohatě zdobený koňský chomout. Šumavské sáně na svážení dřeva pak připomenou těžkou práci dřevorubců. Zajímavostí a zároveň nejstarším předmětem výstavy bude ruční motovidlo k navíjení soukané příze, které je ocejchované tak, aby se předešlo podvodům při prodeji vlny. Jedinečnou atmosféru venkova navíc doplní unikátní fotografie z archivů etnografického oddělení Národního muzea.

Kousek venkova ve městě
„Jak nesnadné bylo žít a živit se na venkovských usedlostech si dnešní generace v moderních městech dokáže jen stěží představit. Na výstavě Venkov tak budou mít návštěvníci možnost dozvědět se, jak život na statku vlastně vypadal, a také si některé práce přímo vyzkoušet,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Výstava tak reaguje i na zvýšený zájem veřejnosti o lokální potraviny a zároveň ukáže těm nejmenším návštěvníkům, že máslo a tvaroh se vyrábí z mléka, že vejce snáší slepice, a jak se na vesnici chovají hospodářská zvířata.

Výstavou Venkov Národní muzeum uzavírá úspěšný výstavní cyklus Peníze, který se věnuje tématu peněz z různých úhlů pohledu. Na vesnici se na přelomu 19. a 20. století spojovala tradiční lidová kultura se zrychlující se modernizací, která přinášela nejen nové technologie, ale i hlubší sociální změny. „Výstava Venkov chce ukázat, že i malé, na první pohled nenápadné, zemědělské usedlosti byly donedávna důležitými ekonomickými jednotkami, které byly do značné míry soběstačné, ale přitom se zapojovaly do široké sítě hospodářských či společenských vztahů,“ uvádí komisař výstavy Jan Pohunek.

Staňte se hospodářem na venkovském statku!
Výstavu oživuje celá řada interaktivních prvků. Animovaná počítačová hra provede návštěvníky všedním dnem na statku. Na modelu krávy bude možno si vyzkoušet, jak nesnadné je dojení mléka. Život na venkovském hospodářství přiblíží návštěvníkům také množství doprovodných akcí. Malí i dospělí návštěvníci se tak v průběhu trvání výstavy mohou těšit na ukázky tradičních řemesel, sušení sena, praní prádla v neckách a zážitky navázané na lidové tradice a svátky, jako jsou Velikonoce, otvírání studánek apod. Více k chystaným akcím na www.nm.cz.

Národní muzeum zve na zábavné sobotní odpoledne s novou výstavou Venkov
Pro malé i velké návštěvníky je při příležitosti otevření výstavy Venkov na sobotu 1. března připraveno zábavné odpoledne z cyklu „Aspoň na víkend…“, které se ponese v duchu masopustní zábavy. Od 14.00 do 18.00 hodin bude na návštěvníky čekat bohatý program. Děti popustí uzdu své fantazie při výrobě masopustních masek, se kterými se zúčastní masopustního průvodu a na své si přijdou i milovníci lidových tanců a písní. Své umění také představí řezník při výrobě tradičních zabijačkových jitrnic a nebudou chybět ani komentované prohlídky nově otevřené výstavy Venkov s kurátorem. Akce se koná v rámci běžného vstupného do muzea.

Program akce:
14.00 – 18.00 výtvarná dílna (výroba masopustních masek)
14.00 – 18.00 ukázka výroby jitrnic
14.00 – 18.00 ukázka tradičních řemesel (drátkování, paličkování, podmalba na skle)
14.00 a 17.00 komentované prohlídky výstavy Venkov
15.00 – 15.30 taneční vystoupení za doprovodu živé lidové hudby z Chodska a Jižních Čech
16.00 masopustní průvod

Další výstavy z cyklu Peníze:
Výstavní cyklus Peníze připravilo Národní muzeum na sezónu 2013/2014. Výstavy v různých objektech Národního muzea představují peníze jako společenský fenomén a jejich vliv na život v průběhu dějin.
Čas zámořských objevů (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) od 15. listopadu 2013
Peníze (Nová budova Národního muzea) od 29. listopadu 2013
Aféry (Nová budova Národního muzea) od 29. listopadu 2013

Národopisné muzeum – Musaion je otevřeno denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin, vstupné do objektu je 70 Kč/plné, 40 Kč/snížené, 110 Kč/rodinné.
Více informací naleznete na www.nm.cz, www.muzeum3000.cz a na stránkách výstavního cyklu Peníze penize.nm.cz.

Fotografie ke stažení v sekci pro novináře jsou k dispozici pouze pro média a jejich použití je povoleno jen v souvislosti s Národním muzeem. Při použití fotografií je vždy potřeba uvádět:“Fotoarchiv Národního muzea“, pokud není v popisu fotografie uvedeno jinak.


Ke stažení:


Kontakt:
Mgr. Tereza Petáková
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 352 M: +420 724 412 255
E: tereza_petakova@nm.cz
W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz
 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Výstava Venkov
Výstava Peníze
Výstava Venkov
Výstava Venkov
Výstava Venkov

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře