Peníze hýbou světem! Přesvědčte se o tom na nové výstavě Národního muzea - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (28.11.2013)

Peníze hýbou světem! Přesvědčte se o tom na nové výstavě Národního muzea

Tisková zpráva k otevření výstav Peníze a Aféry

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstavní cyklus Peníze vrcholí! Národní muzeum otevírá ve své Nové budově dvě nové výstavy - výstavu Peníze a výstavu Aféry! Od 29. listopadu 2013 si tak mohou návštěvníci prohlédnout nejcennější poklady za sbírek Národního muzea – největší briliant v českých veřejných sbírkách, dosud nevystavený zlatý stodukát císaře Ferdinanda III., ale také řadu unikátních zápůjček, jako například zlatou cihlu nebo legendární Fabergého vejce. Výstava Peníze seznámí se společenským fenoménem, který odjakživa hýbe světem i lidskými osudy. Kromě historických platidel a principu fungování banky či burzy přiblíží i vliv peněz na umění, životní styl a lidskou morálku. Peníze jsou totiž mnohem více než jen plíšky a papírky, které šustí v peněžence! Nejznámější aféry české historie i vliv peněz a médií na jejich utváření a průběh pak představí výstava Aféry. Záštitu nad výstavním cyklem Peníze převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman.

Jedinečná výstava Národního muzea Peníze seznámí návštěvníky s fascinujícím světem peněz v širších kulturních souvislostech. „Na výstavě návštěvníci uvidí nejvzácnější předměty jak ze sbírek Národního muzea, tak řady jiných institucí. Jejich hodnota je téměř nevyčíslitelná. Výstava však není pouze o penězích jako platidlech, ale především o penězích jako společenském fenoménu, který hýbe světem a lidskými osudy. Výstavou jsme též chtěli připomenout, že naše Nová budova byla původně pražskou burzou, a téma do ní tedy přirozeně patří,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Nová výstava ukáže, jak a kde se peníze vydělávaly a vydělávají - od starověkého tržiště, přes středověké doly až po koloniál na přelomu 19. a 20. století, i jak se o peníze přichází. Návštěvníci se na výstavě seznámí s příběhy nejúspěšnějších podnikatelů historie a také poznají, za co boháči své peníze utráceli a utrácejí dnes – prohlédnout si mohou například zlatou kartu Viktora Koženého z roku 1993 nebo plně zařízený luxusní byt. Sázkové hry fascinovaly naše předky odjakživa, a proto jsou ve výstavě zastoupeny mj. unikátními výherními automaty z první poloviny 20. století. Jako druhá strana mince je představena chudoba, která se stala hnacím motorem řady sociálních bouří, ale podnítila vznik charit a nadací. Výstava nezapomíná ani na problematiku kriminality, jako je padělatelství, tunelování, loupeže a podvody, a klade si i otázku – lze prodávat i člověka? Takový je námět varovné sekce věnované prostituci, otrokářství či obchodu s lidskými orgány.

Dotkněte se ryzího zlata a potěžkejte zlatou cihlu České národní banky
Návštěvníci výstavy Peníze mají jedinečnou možnost spatřit zlatý stodukát Ferdinanda III. za sbírek Národního muzea, který se dochoval na celém světě v pouhých šesti exemplářích. Z pokladů Národního muzea je k vidění i největší briliant v českých veřejných sbírkách, souprava šperků Emy Destinové nebo největší historický poklad stolního stříbra v České republice. Na výjimečný výstavní projekt zapůjčila své předměty i řada významných institucí v České republice a v zahraničí. Vystavena tak je mj. i zlatá cihla z České národní banky o ryzosti 995,5, kterou si mohou návštěvníci přímo ve výstavě potěžkat a zjistit, jaké to je, dotýkat se kusu zlata o přibližné hodnotě 10 milionů Kč. K vidění je i první vydání Smithova stěžejního díla Bohatství národů z roku 1776 z Národní knihovny ve Vídni. Originál nebo falzum – poznají návštěvníci, které ze dvou vystavených Fabergého vajec ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze je pravé?
„Na své si přijdou i fanoušci české Pop-music. Prohlédnout si mohou například akustickou kytaru Jiřího Schelingera ze 70. let, akustickou kytaru Petra Jandy, na níž složil první vlastní a dodnes úspěšné písně Dej mi víc své lásky, Želva, Pták Rosomák, nebo zlatou desku Supraphonu Karla Zicha z 80. let ,“ dodává komisař výstavy Peníze Vojtěch Poláček.

Lihová aféra i příběh hvězdné herečky Adiny Mandlové
Výstava Aféry odhalí největší skandály v novodobé české historii. Aféry jsou nedílnou součástí veřejného života. V množství informací o různých kauzách je často obtížné se orientovat, a to pak nastupuje úloha médií. Jsou to právě většinou média, která ovlivňují, kdo je vnímán jako "padouch" a kdo jako oběť. A dělala to i v minulosti.
„Výstava Aféry návštěvníky seznámí s největšími kauzami od 19. století do roku 1989 a ukáže, že skandály a aféry nejsou jenom záležitostí dneška. Existovaly v minulosti, známe je i dnes, a, budou-li peníze a touha po nich, nevymizí ani v budoucnosti,“ dodává Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.
Výstava ukáže nejen historické aféry, ale především to, jak byl v různých obdobích utvářen mediální obraz osobností a událostí veřejného života. Výstava představí množství novinových zpráv a písemností, audio a video záznamů a exponátů dokumentující životní styl jednotlivých období, ale také předmětů, které sloužily některým známým, oblíbeným i neoblíbeným osobnostem. Návštěvníci výstavy Aféry se mohou těšit například na písničku Karla Hašlera, která reagovala na tzv. lihovou aféru. Prvorepublikový politik, předseda senátu, agrárník Karel Prášek zneužil přibližně 30 milionů korun z lihovarnického dispozičního fondu, z nichž 3 miliony použil k uplacení odborářského předáka a vedení kina, které patřilo národně-socialistickým odborům. K vidění je i poslanecký průkaz Karla Kramáře, který se po vzniku Československa stal prvním předsedou vlády nové republiky. Krátce na to, v lednu roku 1919 na něj však byl spáchán atentát, jemuž unikl pouze náhodou. Dámy pak jistě potěší velká večerní róba prvorepublikové hvězdy Adiny Mandlové.

Děti si zahrají na zkušené kriminalisty a vydají se po stopách pachatele krádeže
Vedle předmětů mimořádné historické i finanční hodnoty nabízí Národní muzeum svým návštěvníkům řadu interaktivních a herních prvků. Ve speciálním studiu si mohou návštěvníci namixovat hudbu i zvuk písně, kterou pro tuto příležitost složila a nahrála hudební skupina Nano. Pro děti je připravena jedinečná zážitková linka výstavou Peníze, kdy společně s vyšetřovatelem Stachem budou pátrat po pachateli krádeže. Těšit se mohou také na dětskou hernu, kde si vyzkouší práci kriminalisty v jeho laboratoři i práci bankovního úředníka a na různých úkolech se naučí základy finanční gramotnosti. Připraven je také speciální komiks s hlavními hrdiny Bankovkou a Mincí a bohatý doprovodný program složený z diskuzí, přednášek, prohlídek a hravých víkendů. (Více informací v příloze 2)

Další výstava z cyklu Peníze s 50% slevou díky věrnostnímu programu „Objevujte a sbírejte“
Propagační materiály k výstavám z cyklu Peníze obsahují motivy s čárovými kódy, které v sobě ukrývají číselný kód. Návštěvník, který na pokladnách v Nové budově Národního muzea a v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur předloží tento číselný kód spolu s řešením, co tento kód znamená, obdrží bonus 150 bodů na své konto věrnostního programu. Tento bonus mu umožní například návštěvu další výstavy z cyklu Peníze s 50% slevou. Jak rozklíčovat číselný kód z čárových kódů? Čárové kódy z tiskovin k výstavám lze jednoduše načíst na chytrém mobilním zařízení pomocí jakékoli aplikace typu Barcode Scanner. Stačí rozluštit získaný číselný kód, který se vztahuje k tématu výstavy. Odpověď na otázku, co tyto číselné kódy znamenají, naleznou všímaví návštěvníci také přímo ve výstavách nebo na webových stránkách výstavního cyklu Peníze penize.nm.cz.


Ke stažení:


 

Kontakt:
Mgr. Tereza Petáková
Odd. vnějších vztahů
tel: + (420) 224 497 352
mob: + (420) 724 412 255
e-mail: tereza_petakova@nm.cz
www.nm.cz, www.muzeum3000.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Výstava Peníze Stodukát Ferdinanda III.
Výstava Peníze Největší briliant v českých veřejných sbírkách
Výstava Peníze deska - J. Schelinger
Výstava Peníze Zlatá karta V. Koženého
Výstava Peníze Karty
Výstava Peníze Kytara Petra Jandy
Výstava Peníze Luxusní kabelka z hadí kůže
Výstava Peníze Fabergého vejce

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře