V Historické budově Národního muzea probíhají po požáru zajišťovací práce - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (15.2.2016)

V Historické budově Národního muzea probíhají po požáru zajišťovací práce

Tisková zpráva k postupu prací po požáru Historické budovy Národního muzea

Prostor: Národní muzeum

V pátek 12. února 2016 vypukl v podstřeší Historické budovy Národního muzea požár, který byl díky profesionálnímu zásahu Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy pohotově a rychle zlikvidován. Budova nyní prochází generální rekonstrukcí, je vyklizená, a nedošlo tudíž k poškození sbírek. Ze strany zhotovitele rekonstrukce Sdružení M-P-I Národní muzeum byly neprodleně zahájeny práce k zajištění prostor a odstranění škod. Stavba je aktuálně střežena posílenou ostrahou v počtu dvou strážných a dvou hasičů po dobu 24 hodin denně.

Požár poškodil asi 70 m² půdních prostor a ještě v pátek byla odstraněna poškozená střešní krytina, proveden celkový úklid a likvidace suti a odpadu v okolí ohniska požáru. Střecha byla zbavena od ohořelých krokví, opatřena provizorními krokvemi a zakryta plastovou fólií. Do podlah bylo provedeno několik sond, které sloužily ke zjištění přítomnosti vody v násypech. Většina vody, která byla použita k hašení požáru, byla zachycena díky vrstvám izolace, nátěrů a PVC podlah. Nepoškozena zůstala i stropní výmalba ve spodních patrech budovy.
Zároveň byly namontovány nové vnitřní odvodňovací svody. Do interiéru budovy byl umístěn měřič teploty a vlhkosti a místnosti jsou kvůli odvádění vypařené vlhkosti pravidelně odvětrávány a vytápěny.
V současné chvíli probíhají bourací práce, v místě požáru se odstraňují podlahové krytiny a ve zbytku postižené části podkroví se demontují původní krytiny. Samozřejmě také pokračuje vysoušení vnitřních prostor.
 
 „Požár naštěstí nezpůsobil na budově závažnější škody, a rekonstrukce tak může pokračovat podle původního harmonogramu. V tuto chvíli tedy není ohrožen ani původní termín otevření Historické budovy Národního muzea, který plánujeme na podzim 2018,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
 
 

 
Ke stažení:

 

 
Mgr. Lucie Broncová
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 118
M: +420 702 013 494
E: lucie_broncova@nm.cz
W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz

 


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

V Historické budově Národního muzea probíhají po požáru zajišťovací práce
V Historické budově Národního muzea probíhají po požáru zajišťovací práce
O průběhu zajišťovacích prací informoval i generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Prostory Historické budovy Národního muzea postižené požárem.
Prostory Historické budovy Národního muzea postižené požárem.
Střecha byla opatřena provizorními krokvemi.

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře