Stopy po střelbě okupantů ze srpna 1968 zůstanou na fasádě Historické budovy Národního muzea jako memento - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře (21.8.2016)

Stopy po střelbě okupantů ze srpna 1968 zůstanou na fasádě Historické budovy Národního muzea jako memento

Tisková zpráva k zachování stop po střelách na fasádě Historické budovy Národního muzea

V neděli 21. srpna 2016 uplyne 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody. Útokem na muzeum došlo k poškození na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě budovy i v interiérech. Po dokončení generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zůstanou na fasádě veškeré filuňky tvořící náhradu za části poškozené střelbou, které budou spolu s pamětní deskou tuto významnou událost připomínat.
 
 
Historická budova Národního muzea se stala od konce 19. století dominantou Václavského náměstí a své otisky na ní zanechala většina událostí století následujícího. 21. srpna 1968 na budovu zaútočili střelbou sovětští vojáci, kteří těžce poškodili fasádu, pískovcové sloupy, kamenné sochy, a také depozitáře a ředitelskou pracovnu. Těžká devastace fasády si vynutila v 70. letech 20. století opravu, kdy byly poškozené části vyspraveny kamennými plombami, tzv. filuňky. Zároveň při rekonstrukci došlo k patinaci původně světlých soch a sloupů černým nátěrem. Plomby ve ztmavlém hořickém pískovci tak zůstaly na průčelí budovy dodnes patrné.
Při současné generální rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se však podařilo sloupy vyčistit, čímž sloupořadí získalo světlou barvu. Po dokončení rekonstrukce v roce 2018 bude tedy zabarvení fasády budovy uvedeno do původního stavu. Na průčelí budovy však zůstanou viditelné stopy po střelbě v srpnu roku 1968.
 
„Průčelí Historické budovy Národního muzea bylo rozstříleno 21. srpna 1968 v dopoledních hodinách během okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Tento moment patří k hlavním symbolům zmařeného pražského jara a snah o demokratizaci československé společnosti v roce 1968. Proto chceme na fasádě zachovat stopy po střelách jako memento této významné události našich dějin,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
 
 
Více informací o restaurování fasády Národního muzea naleznete ve videu na zpravodajském portálu Muzeum 3000 http://muzeum3000.nm.cz/rekonstrukce/stopy-po-strelbe-z-roku-1968-rekonstrukce-nezahladi
 

 
 Ke stažení:

 

Mgr. Kristina Kvapilová
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 250
M: +420 731 514 077
E: kristina_kvapilova@nm.cz
W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Historická budova Národního muzea poškozená střelami. Foto: Kříž
Dění na Václavském náměstí 21. srpna 1968. Foto: Kříž
Dění na Václavském náměstí 21. srpna 1968. Foto: Benešová
Historická budova Národního muzea

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře