Národní památník na Vítkově - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Pro novináře

Národní památník na Vítkově

Připomeňte si důležité mezníky dějin 20. století

Prostor: Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3

Historie budovy:

Budova byla jako Památník Národního osvobození vystavěna v letech 1929–1938 k poctě československých legionářů; znovu byla upravována a doplňována po skončení 2. světové války, protože bylo nutné připomenout druhý protifašistický odboj. Po roce 1948 začal Památník sloužit státní ideologii a k propagaci režimu. Byli zde pohřbeni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Památník postupně začal upadat do zapomnění. Po roce 1989 byli všichni pohřbení odsud odvezeni, ale dlouho se hledalo konkrétní využití.
V roce 2001 se Národní památník na Vítkově stal součástí vládního usnesení o rehabilitaci a rekonstrukci některých památek spjatých s československými dějinami 20. století. Dostal se do správy Národního muzea, které začalo připravovat jeho rekonstrukci a rehabilitaci.
Po více než dvouleté rekonstukci je památník od 29. 10. 2009 otevřen veřejnosti.
Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova umístěná před Památníkem se nacházela ve velmi špatném stavu a tak byla zrestaurována.

 


>> Více informací - otevírací dobu, vstupné, právě probíhající výstavy, naleznete v sekci Navštivte nás


Přihlášení pro novináře

Pro stažení fotografií v tiskové kvalitě je nutno se přihlásit. Pro získání hesla k přihlášení prosíme napište na email press@nm.cz.

Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově

Zpět

Zobrazit výpis článků

Zpět na Pro novináře