EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Herpetologie

HERPETOLOGIE

Velescink kapverdský
(Chioninia /Macroscincus/ coctei)

Herpetologický referát zoologického oddělení (kurátor Jiří Moravec) vytváří, ošetřuje a vědecky zpracovává sbírku obojživelníků a plazů. Touto formou dokumentuje, dokladuje a veřejnosti zpřístupňuje velkou druhovou rozmanitost obou daných skupin obratlovců.

Sbírky

Herpetologická kolekce zahrnuje zástupce prakticky všech významných a biologicky zajímavých skupin obojživelníků a plazů z celého světa. V současnosti obsahuje přes 23 000 sbírkových předmětů. Jejím základem byl materiál věnovaný Národnímu muzeu roku 1818 hrabětem Hartigem.

Nejstarší přesně datované sběry pak pocházejí od prvního samostatného kustoda zoologického oddělení A. F. Cordy z r. 1849. Podstatnou část sbírky tvoří početný materiál z České republiky a bývalého Československa, který představuje unikátní dokument stavu a vývoje fauny obojživelníků a plazů na našem území. Zahraniční materiál pochází především ze sběrů českých cestovatelů, nákupů soukromých sbírek a v neposlední řadě sběratelské činnosti kurátorů. Ta je tradičně zaměřena na dostupné oblasti Balkánu, Blízkého východu a severní Afriky. V posledním období je soustředěna také na Jižní Ameriku.

K nejzajímavějším sbírkovým předmětům patří např. vyhynulý velescink kapverdský (Chioninia /Macroscincus/ coctei), bohatá kolekce vzácné a starobylé haterie novozélandské (Sphenodon punctatus) nebo ještěři přivezení Dr. E. Holubem z jeho výzkumných afrických cest. Nejcennější je pak takzvaný "typový materiál", tedy jedinci, podle kterých byly popsány nové druhy pro vědu (viz katalog níže ke stažení).

Expozice

Expozice obojživelníků a plazů zaujímala jeden výstavní sál v rámci stálé Zoologické expozice umístěné ve 2. poschodí Historické budovy Národního muzea na Václavském nám. v Praze. V současnosti je v přípravě nová expozice, která bude otevřena po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea.

Katalog

Katalog typových exemplářů obratlovců zoologické sbírky Národního muzea

Pracovníci

Kurátor Moravec Jiří, RNDr., CSc. jiri_moravec@nm.cz 224 497 863
Asistentka Švecová Blanka blanka_svecova@nm.cz 224 497 871, 224 497 858

 

Zpět na Zoologické oddělení


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů