EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Paleontologické oddělení

Historie života na Zemi, sahající do doby před bezmála 4 miliardami let, kdy se zde objevily první známé organismy, je více či méně úplně vepsána v kameni. Hlavním cílem paleontologie je podat co možná nejúplnější obraz o životě v minulých geologických dobách. Aby se zdůraznila biologická podstata této vědy, bývá dnes často označována jako paleobiologie. Podle toho, zda jsou hlavním předmětem jejího výzkumu fosilní, tj. „zkamenělé“ rostliny nebo živočichové, hovoříme o paleobotanice nebo o paleozoologii. Zdrojem informací pro paleontologii jsou tedy nejrůznějším způsobem zachované zbytky vymřelých organismů nebo stop dokládajících jejich existenci.
Více informací...

Paleontologické sbírky

Rozvoj paleontologie je nerozlučně spjat s tvorbou odborně vedených paleontologických sbírek. Sbírání zkamenělin se začalo u nás rozvíjet na serioznějším základě po založení „Učené společnosti v Praze“ v roce 1774. Po založení Národního muzea v r. 1818 se sem postupně dostala řada sbírek dříve soukromých a pro většinu badatelů proto špatně dostupných.
Více informací...

Probíhající grantové projekty

Prezentace oddělení (pdf)

Kontakt

Vedoucí: RNDr. Jiří Kvaček, CSc.
E-mail: jiri_kvacek@nm.cz
Tel.: 224 497 801
Dopravní spojení

Pracovníci oddělení

 

Zpět na Oddělení Přírodovědeckého muzea


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů