Národní muzeum výjimečně zapůjčilo jeden ze svých nejvzácnějších předmětů – výlitek mozkovny neandertálce - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Přírodovědeckého muzea

Novinka (1.12.2016)

Národní muzeum výjimečně zapůjčilo jeden ze svých nejvzácnějších předmětů – výlitek mozkovny neandertálce

Unikátní exponát byl převezen do Brna za přísných bezpečnostních opatření

Depozitář antropologického oddělení Národního muzea opustil jeden z nejvýznamnějších a nejvzácnějších sbírkových předmětů světového významu – travertinový výlitek mozkovny neandertálského člověka. Za přísných bezpečnostních opatření byl tento světový unikát převezen do Brna.

Výlitek, běžně uchovávaný v trezoru, je zcela mimořádně zapůjčen na výstavu v Moravském zemském muzeu. Po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se výlitek stane stěžejním předmětem nových archeologických expozic.

Více o tomto vzácném exponátu a dalších TOP předmětech Národního muzea najdete ve videích a článcích na portálu Muzeum 3000.

Výlitek mozkovny neandertálského člověka patří mezi vzácné sbírkové předměty, stejně jako například hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, které Národní muzeum zapůjčuje zcela výjimečně. V případě tohoto předmětu jde o mimořádný počin, neboť Národní muzeum opustil poprvé. Moravské zemské muzeum je jednou ze sesterských institucí Národního muzea a v roce 2017 si připomíná významné výročí 200 let od svého založení. Výlitek mozkovny bude na výstavě v brněnském Paláci Athropos vytaven do 31. prosince 2017.

Dalšího vystavení se tento unikátní předmět dočká až po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea. Stane se významnou součástí archeologické expozice s názvem „První lidé a jejich předchůdci“, která bude tematicky navazovat na přírodovědeckou expozici „Velké příběhy evoluce“.

Unikátní exponát byl převezen do Brna za mimořádených bezpečnostních opatření
Unikátní exponát byl převezen do Brna za mimořádených bezpečnostních opatření
Tiskové konference ze zúčastnili zástupci Moravského zemského muzea a Národního muzea, včetně jejich generálních ředitelů.

Zpět

Zobrazit výpis článků