EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Tomáš Töpfer

narozen 10. ledna 1951 v Praze

ředitel Divadla Na Vinohradech

Vystudoval Konzervatoř v Brně, dramatický obor. V letech 1968-1972 studoval DAMU v Praze u prof. Vejražky a Hrušínského. Po jejím absolvování přijal první angažmá v Ostravě v Divadle Petzra Bezruče. Následovala divadla V Šumperku, Státní divadlo v Ostravě, Činoherní studio v Ústí nad Labem.

V roce 1983 se vrátil do Prahy a přijal angažmá v Divadle E.F. Buriana. V roce l987 nastoupil do Vinohradského divadla, kde byl plných 11 sezón až do roku 1998, kdy spolu s přáteli obnovili a znovu založili Divadlo Na Fidlovačce v pražských Nuslích. Na opravu zdevastovaného divadla, které chátralo celých dvacet let se pořádaly celonárodní sbírky a benefiční večery v přímém televizním přenosu. S Eliškou Balzerovou také založili v roce 1995 Nadaci Fidlovačka. V Divadle Na Fidlovačce byl ředitelem, hercem a režisérem. V roce 2012 uspěl ve výběrovém řízení a stal ředitelem Divadla na Vinohradech. V letech 1990-1995 hrál a režíroval v prostorách Nejvyššího purkrabství a založil tak tradici Shakespearovských letních slavností na Pražském hradě ( Sen noci Svatojánské, Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, Dvanáctá
noc).

Za dobu profesní kariéry odehrál více než sto divadelních rolí, natočil desítky televizních inscenací a filmů. Nejznámější byly seriál y natočené po roce 1998: Život na zámku, Četnické humoresky, Černí baroni, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech a nejnověji seriál Vyprávěj. Tomáš Töpfer byl spoluzakladatelem a prvním prezidentem profesní organizace Herecká asociace. V současné době působí také jako divadelní pedagog herectví na pražské DAMU.

Je držitelem ceny Alfreda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon (Jacobowski a plukovník Divadlo Na Vinohradech) a ceny Thalie za Tovjeho v Šumaři na střeše (Divadlo Na Fidlovačce).

V roce 1991 spolu bratrem restituoval majetek své rodiny a několik let se intenzivně zabýval vedením rodinného podniku, který provozuje známou restauraci U kalicha v Praze 2. Je podruhé ženatý, má dvě dcery z prvního manželství. Ty emigrovaly se svojí matkou do USA v roce 1987 a v žijí tam dodnes.

V roce 2006 úspěšně kandidoval do Senátu PČR jako nestraník za ODS.

Zpět na Rada Národního muzea


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů