EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Expedice do Wad Ben Nagy – Výsledky

Čím se expedice do Wad Ben Naga zabývala a co objevila?

foto základů záhadné kruhové stavbyPrvní výkopová sezóna (2009)

Během první výkopové sezóny (říjen – listopad 2009) byl proveden celkový archeologický survey lokality se zvláštním zřetelem na její centrální část, započalo se s výzkumem komplexu tzv. Kruhové stavby (WBN 50) a byl proveden předběžný průzkum nedaleké lokality Idd el-Bagger.

Přečtěte si více:

Literatura:
- Onderka, Pavel – Marie Dufková: „Preliminary Report on the First Excavation Season of the Archaeological Expedition to Wad Ben Naga“, in: Annals of the Náprstek Museum 32, 2011, pp. 39–54.

fotografie základů tzv. Malého chrámuDruhá výkopová sezóna (2010)

Druhá výkopová sezóna (listopad – prosinec 2010) se zaměřila na revizní výzkum tzv. Malého chrámu (WBN 400), pokračovalo se v archeologickém průzkumu komplexu Kruhové stavby (konkrétně WBN 600) a započalo se s konzervací Paláce královny Amanišacheto (WBN 100).
Dalším úkolem v rámci výkopové sezóny bylo uspořádání výstavy „Súdán před sto lety“ v Súdánském národním muzeu. Výstava prezentovala historické fotografie ze sbírek Náparstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Přečtete si více:

Literatura:
- Onderka, Pavel: “Preliminary Report on the Second Excavation Season of the Archaeological Expedition to Wad Ben Naga”, in: Annals of the Náprstek Museum 32, 2011, p. 55–70;
- Onderka, Pavel et. al.: Sudan and the National Museum of the Czech Republic, Praha: Národní muzeum, 2010.

fotografie základů tzv. Východního chrámuTřetí výkopová sezóna (2011)

v rámci třetí výkopové sezóny expedice Národního muzea provedla revizní výzkum tzv. Východního chrámu (WBN 500), pokračovala v konzervaci Paláce královny Amanišacheto (WBN 100), a především po více jak století a půl znovuobjevila ztracený chrám, tzv. Týfónium (WBN 200).

Přečtěte si více:

Literatura:
Onderka, Pavel: „Preliminary Report on the Third Excavation Season of the Archaeological Expedition to Wad Ben Naga“, v přípravě.

Čtvrtá výkopová sezóna (2012)

probíhala v únoru a březnu roku 2012. Archeologům Národního muzea se v jejím rámci podařil významný objev části oltáře (přesněji stojanu na posvátnou bárku) se jmény krále Natakamaniho a královny Amanitore (vládli v 1. pol. 1. stol. n. l.) v egyptských i merojských hieroglyfech. Jedná se o teprve druhý známý „dvojjazyčný“ nápis z dob Merojského království vůbec. Expedici se podařilo identifikovat i nejstarší kultovní stavbu v oblasti Wad Ben Naga.

Pátá výkopová sezóna (2012)

Hlavním cílem páté výkopové sezóny, která se uskutečnila na konci roku 2012, bylo pokračování v průzkumu chrámového komplexu tzv. Týfónia, jež bylo v roce 2011 znovu objeveno expedicí Národního muzea poté, co na století a půl zmizelo v zapomnění. Pokračující výzkum ukázal, že stěny chrámu, postaveného převážně z pálených i z nepálených cihel, byly zdobeny barevnými výjevy.
Nejvýznamnějším objevem sezóny je sousoší božského manželského páru - boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut.

Přečtěte si více:

 

Hlavní archeologické objekty ve Wad Ben Naga

kresba -plán lokality Wad Ben Naga

plán lokality

Zpět na Archeologická expedice do Wad Ben Naga


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů