Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky

Novinka (17.4.2014)

Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice

Největší zemská muzea slaví 200 let. Věstonická venuše, hlava Kelta i vzácný meteorit z Opavy-Kylešovic společně navštíví Prahu, Brno a Opavu.

Tři největší zemská muzea České republiky - Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum spojí síly v projektu pod názvem Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice.

fotografie hlavy keltského heroa
Na putovní výstavě bude k vidění i vzácná hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic.

Ve čvrtek 17. dubna podepsali v Pantheonu Historické budovy Národního muzea ředitelé všech tří zapojených institucí memorandum o spolupráci na projektu.

V průběhu následujících pěti let společně oslaví dvě století své existence a zároveň upozorní na význam, tradici a historii celého našeho muzejnictví. Projekt oslav výročí připomene veřejnosti význam muzejnictví a paměťových institucí i důležitost uchovávání a prezentace kulturního dědictví.

V rámci oslav chystají pro návštěvníky na roky 2014–2018 řadu speciálních akcí, výstav, programů i soutěží.

Kromě zdůraznění významu muzeí v oblasti tvorby a uchovávání sbírek se projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice zaměří na prezentaci muzeí jako moderních institucí, které drží krok s dobou a mají své stálé místo na poli kultury, vědy a vzdělávání.

Putovní výstava zavítá do Opavy, Prahy a Brna

Rok 2014 je především ve znamení jubilea Slezského zemského muzea. Při této příležitosti připravila tři muzea unikátní putovní výstavu, která poprvé v historii představí na jednom místě největší poklady těchto institucí – Věstonickou venuši z Moravského zemského muzea, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, která je uložna v Národním muzeu a meteorit z Opavy-Kylešovic, jenž bude na výstavě reprezentovat Slezské zemské muzeum.

Výstava od července do září postupně navštíví Opavu, Prahu a Brno. Jejím smyslem není pouze veřejnosti prezentovat tři výjimečné sbírkové předměty, ale též upozornit na význam a bohatost celého sbírkového fondu České republiky.

Tisková konference k projektu
Podpis memoranda i představení projektu proběhlo v Pantheonu Historické budovy Národního muzea
Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš představil ideu putovní výstavy. Na stole před ním je vidět kopie tzv. hlavy kelta, jejíž originál bude na výstavě reprezentovat právě Národní muzeum.
Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea, podepisuje memorandum
Svůj podpis připojil i ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.
Třetí podpis na listině patřil generálnímu řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi.

Zpět

Zobrazit výpis článků