Palác Kinských představuje umění Asie a starověku - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky

Novinka (16.4.2014)

Palác Kinských představuje umění Asie a starověku

Navštivte společnou expozici Národní galerie, Národního muzea a Univerzity Karlovy v Praze

fotografie červenofigurové nádobyNárodní galerie v Praze 16. dubna znovu otevřela Palác Kinských. Na Staroměstském náměstí v Praze jsou tak k vidění dvě souhrnné stálé expozice toho nejlepšího z českých sbírek pod názvy Umění Asie a Umění starověku.

Stálá expozice Umění Asie ze sbírek Národní galerie v Praze nabídne ucelenou přehlídku starého i současného asijského umění.
Návštěvníci tak mohou obdivovat nejvýznamnější umělecké soubory archaického čínského umění, buddhistického sochařství, tibetské votivní obrazy zvané thankgy, islámskou keramiku a umění kovu, japonské dřevořezy a ilustrované knihy a starou i moderní čínskou malbu.

Stálá expozice Umění starověku představí úžasný výběr uměleckých předmětů od starověkého Egypta po Etrusky ze sbírek Národní galerie v Praze, Národního muzea a Karlovy univerzity v Praze.
Vystaveny jsou památky egyptské, anatolské, asyrské, mezopotamské, íránské a antické tvorby. Zájemci si mohou prohlédnout umělecké předměty ze starověkého Egypta a Núbie, na něž navazují památky Předního východu, dále Kypru a egejské oblasti. Podstatný úsek expozice dokumentuje uměleckou tvorbu Řeků od rané doby železné až do období helénismu. Uměním Etrusků a Římanů se expozice starověku uzavírá. 

Obě expozice v Paláci Kinských Národní galerie v Praze již tradičně doprovází pestrá nabídka lektorských programů: přednášek, pořadů a výtvarných dílen, na kterých se podílí všechny partnerské instituce. Návštěvníci se mohou věnovat vlastní výtvarné činnosti či studiu v ateliéru, v zázemí je pamatováno na rodiny s dětmi. V přízemí je otevřena prodejna publikací z edic institucí, které se na přípravě stálé expozice podílely.

Červenofigurový lékythos vyšel z athénské dílny Malíře z Karlsruhe okolo 450 př. Kr. Na těle nádobky je zobrazena spěchající bohyně Artemis s lukem v levé ruce, na zádech má toulec. Oblečena je do chitónu a himatia, na hlavě je čepec – sakkos. Malá štíhlá
Portrét Marka Aurelia, vytvořený po r. 161 n. l. Hymettský mramor. Hlava v podživotní velikosti patřila původně k soše v pancíři, na zbytku pravého ramene je patrný okraj pancíře. První verze oficiálního portrétu císaře z roku 161 n. l.
Okřídlený génius (Fragment sarkofágu)  Mramor, římská práce, 2. polovina 3. století n. l.  Zachovaný je horní roh desky s horní části těla génia.  Na sobě má krátký plášť sepnutý na prsou agrafou, na hlavě čelenku. Pravděpodobně se jedná o fragment sarkofágu s tématikou ročních období.

Zpět

Zobrazit výpis článků