EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Navštivte nás

Vila Hany a Edvarda Benešových – Sezimovo Ústí


Dr. E. Beneše 201,
Sezimovo Ústí

 
Email: benesovavila@nm.cz 
Kontakt: 776 197 628, 381 261 674 (Památník dr. E. Beneše)
Vstup pouze na základě on-line rezervace (další informace viz níže)

Otevírací doba:

Vila bude v sezoně 2018 otevřena od 6. dubna do 28. října.
 
Pátek: 9.00–15.00 (vyhrazeno pro vzdělávací programy pro ZŠ a SŠ)
Sobota–Neděle: 10.00–17.00 (vyhrazeno pro komentované prohlídky pro veřejnost)
 
Prohlídka objektu i přilehlé zahrady je možná pouze s průvodcem v rámci komentované prohlídky nebo vzdělávacího programu pro školy. On-line rezervace nutná, viz níže.


Komentovaná prohlídka vily Hany a Edvarda Benešových a přilehlého areálu pro veřejnost

Seznamte se s příběhem Benešovy vily v Sezimově Ústí a životním příběhem Hany a Edvarda Benešových. Poznejte, jaký byl osud vily po roce 1948, kdy zemřel E. Beneš, a po smrti jeho ženy Hany v roce 1974. Zajímá vás, co se změnilo po roce 1989 a jak je možné, že můžete sídlo premiérů České republiky dnes navštívit? Prostřednictvím komentované prohlídky v areálu Benešovy vily i jí samotné, pochopíte její roli v životě manželů Benešových a symbolickou hodnotu, kterou s sebou nese od svého postavení až do současnosti.
 
Komentované prohlídky pro veřejnost jsou poskytované pouze v českém jazyce.
 
Maximální počet návštěvníků ve skupině je 15 osob (objednávky přes rezervační systém nejpozději 30 minut před prohlídkou).
 

Lektorované vzdělávací programy pro školy

Lektorované vzdělávací programy pro školy jsou poskytované pouze v českém jazyce.
Maximální počet žáků/studentů na lektorovaném programu pro školy je 30 osob (objednávky přes rezervační systém 7 dní předem).
 
Kompletní přehled naleznete také na našem webu v sekci Pro školy
 
 
banner - rezervace vstupenek - odkaz vede na http://bit.ly/NMrezervace
 
 

Přehled dalších služeb:

  • V objektu je k dispozici šatna
  • Objekt není bezbariérově přístupný

O vile Hany a Edvarda Benešových

Vila Hany a Edvarda Benešových byla postavena mezi léty 1930 a 1931 dle návrhu architekta Petra Kropáčka. Během druhé světové války sloužila jako vojenská škola a poté internát pro těhotné ženy. Díky tomu nebyla budova za války poničena. Po návratu manželů Benešových z exilu došlo v letech 1945 až 1948 k její renovaci a drobným stavebním úpravám. Po smrti Hany Benešové převzal v roce 1975 nemovitost Okresní národní výbor v Táboře a následně byl dům smluvně převeden do majetku Úřadu předsednictva vlády ČSSR. Ten zadal Projektovému ústavu výstavby hl. m. Prahy rekonstrukci objektu, která dispozici rodinné vily změnila v rezidenci vlády. Poslední významná rekonstrukce proběhla mezi léty 2006 a 2009.
 
Kolem vily se na rozloze 11 hektarů rozkládá i zahrada, jež je upravena v anglickém stylu. Jejím autorem je Otokar Fierlinger. Hana Benešová si zde založila alpinium – skalku, kterou návštěvníci mohou obdivovat i dnes. V parku jsou rozmístěny plastiky a keramické vázy, jež umocňují rozmanitost rozličných zákoutí zahrady. Také se zde nachází tzv. Čapkova studánka pojmenovaná po Karlu Čapkovi, který poradil Edvardu Benešovi, jak vyřešit problém s podmáčeným místem u přepadu vody z bazénu. V zahradě pod vilou v místě zvaném Kazatelna, kde dle pověsti k věřícím promlouval Jan Hus, je hrobka druhého československého prezidenta E. Beneše.
 
Více o historii Vily Hany a Edvarda Benešových

 

Vila Hany a Edvarda Benešových
Vila Hany a Edvarda Benešových
Interiér vily
Interiér vily
Hrobka Edvarda Beneše
Hrobka Edvarda Beneše

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů