Archeologické dědictví Sýrie. Pět let krize 2011–2015 - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (10.5.2018-10.6.2018)

Archeologické dědictví Sýrie. Pět let krize 2011–2015

Syrian Archaeological Heritage. Five Years of Crisis 2011–2015

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Panelová výstava s názvem Archeologické dědictví Sýrie. Pět let krize 2011–2015 je v českém a anglickém jazyce je doprovázena třemi exponáty, které jsou ve sbírkách Národního muzea a které pocházejí ze syrské lokality Palmýra.
 
Výstava se zaměřuje na jeden z aspektů současného konfliktu, který probíhá v Sýrii. Tím je dopad konfliktu na archeologické dědictví země. Území Sýrie bylo a stále je dějištěm významných momentů dějin lidstva, které jsou zhmotněny a uchovány v četných archeologických lokalitách a nálezech, historických stavbách, muzeích a sbírkách. To vše je současným konfliktem ohroženo tisícerými způsoby. Nejde jen o škody způsobené válečnými aktivitami. Jsme zde svědky záměrného, ideově či ideologicky podmíněného ničení některých památek. A v neposlední řadě je třeba zmínit rozsáhlé škody vzniklé nelegálními vykopávkami. Ty provozují nejen o živobytí připravení jednotlivci, ale především ozbrojené a těžkou technikou vybavené organizované gangy, které takto získanými předměty zásobují černý trh se starožitnostmi.
 
Vážný stav mnoha lokalit a památek ilustrují četné fotografie pořízené syrskými kolegy. Dokládají jednak rozsah škod, avšak v rukou odborníků jsou též výchozím podkladem pro úvahy o budoucím postupu záchrany a rekonstrukce jednotlivých postižených míst. 
 

 
Vstup zdarma

Archeologické dědictví Sýrie. Pět let krize 2011–2015
 Archeologické dědictví Sýrie. Pět let krize 2011 – 2015

Zpět

Zobrazit výpis článků