Alexander Dubček: V práci a mezi svými - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Výstavy Historického muzea

Výstava (28.8.2018-17.9.2018)

Alexander Dubček: V práci a mezi svými

Nová fotografická výstava u příležitosti 50. výročí Pražského jara

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstava Alexander Dubček: V práci a mezi svými je součástí vzpomínkových akcí k 50. výročí Pražského jara, které přineslo oběma našim národům naději i viditelnou temnotu.

Výstava obsahuje černobílé fotografie, které zachycují Alexandra Dubčeka, politika s lidskou tváří, mezi lidmi, v práci i mezi svými nejbližšími. Nachází se zde unikátní záběry z archivů Tlačové agentúry Slovenskej republiky (TASR). Některé negativy se uchovaly díky obětavosti pracovníků agentury, když je z přebalu s nápisem "Nevydávat – vyřadit!" přesunuli na jiné místo.

 

Alexander Dubček (27. listopadu 1921 – 7. listopadu 1992)

Byl jedním z hlavních představitelů obrodného procesu v Československu koncem 60. let minulého století. Stal se symbolem tzv. Pražského jara – snah o demokratizaci komunistického režimu v zemi.

Na plenárním zasedání stranických orgánů jej 5. ledna 1968 zvolili za prvního tajemníka ÚV KSČ. Jenže v témže roce vyvrcholilo období reforem, známé jako socialismus s lidskou tváří. Obrodný proces prerušila invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968. Dubčeka a ostatní členy vedení státu zadrželi a dopravili do Moskvy, kde pod nátlakem podepsali protokol povolující okupaci.

Dubček byl postupně zbavován funkcí, vyloučili ho ze strany a poté žil pod policejním dozorem v Bratislavě. Do politiky se vrátil po 17. listopadu 1989 a stal se předsedou Federálního shromáždění ČSSR. 

Cestou do Prahy 1. září 1992 jeho služební auto havarovalo na dálnici. Alexander Dubček utrpěl těžká zranění, kterým podlehl 7. listopadu 1992.

 

Společné století

Zpět

Zobrazit výpis článků