EnglishFacebookTwitterInstagram
Newsletter Mobilní verze

Riegrův rok 2018

Národní muzeum v roce 2018 slaví nejen dvě stě let od svého založení a sto let od vzniku samostatného státu, ale připomíná si například také výročí dvou set let od narození F. L. Riegra, který patří k nejvýznamnějším českým osobnostem 19. století. Do oslav připomenutí F. L. Riegra se zapojili kromě Národního muzea také Národní divadlo, Parlament ČR, Univerzita Karlova, Masarykův ústav AV ČR, Národní archiv ČR, Český rozhlas, Matice česká, Muzeum v Semilech a zámek Maleč.
 
Riegrův rok 2018
 
 
Národní muzeum
 • Nově zpřístupňujeme Památník F. Palackého a F. L. Riegra v Palackého ul. 7 na Praze 1 každé úterý odpoledne formou komentovaných prohlídek. Veškeré informace ohledně možnosti návštěvy Památníku v tyto úterky i v jiné dny naleznete zde.
 • Během května až prosince 2018 uvedeme celkem tři různé divadelní inscenace přímo v interiéru Památníku Palackého a F. L. Riegra – více informací zde.
 • Ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Masarykovým ústavem AV ČR se bude 11. a 12. prosince 2018 konat mezinárodní konference k 200. výročí narození a 115. výročí úmrtí F. L. Riegra s názvem Vůdce národa F. L. Rieger a jeho místo v české politice, kultuře a vědě.

 

Český rozhlas
 • Český rozhlas Vltava připravil ve spolupráci s odborníky na osobnost F. L. Riegra – s panem PhDr. Lubošem Velkem, Ph. D. ( MÚ AV ČR) a PhDr. Ing. Milanem Vojáčkem, Ph. D. (NA ČR) – cyklus čtení z deníků Marie Červinkové Riegrové, dcery F. L. Riegra, který začal 3. března 2018 a bude pokračovat do prosince 2018. Vysílání si budete moci poslechnout na ČRo Vltava v rámci Víkendové přílohy.
  Zde si můžete poslechnout záznam z úvodního pořadu s názvem Ze zápisků dcery Vůdce národa.
  Marie Riegrová (1854–1895) byla nejstarší dcerou politika F.  L. Riegra a Marie Riegrové-Palacké. Ukázky z jejích Zápisků vybrali Luboš Velek a Milan Vojáček.

 

 
Matice česká
 • Ve dnech 5., 12. a 19. dubna 2018 se bude v Nové budově Národního muzea konat jarní přednáškový cyklus s názvem F. L. Rieger a česká společnost.
  Pozvánka je ke stažení zde.
 • Na zámku Maleč bude před otevřením nové expozice odhalen informační panel k poctě F. L. Riegra.
 • Ve sborníku Národního muzea Acta musei nationalis Pragae (roč. 63, 2018, č. 3–4) bude publikován soubor těchto odborných příspěvků:
   – M. Pokorná: F. L. Rieger a Matice česká
   – J. Luštinec: Korespondence Jana Nepomuka hraběte Harracha s F. L. Riegrem
   – D. Přenosilová: Textilie ze sbírky rodiny Riegrových
 • A konečně v prosinci 2018 proběhne uctění památky F. L. Riegra na Vyšehradském hřbitově.

 

 
Zámek Maleč – Památník F. L. Riegra a F. Palackého na Malči
 • Zámek Maleč byl 40 let letním sídlem nejvýznamnějšího českého politika 19. století Františka Ladislava Riegra a posledních 14 let svého plodného života zde strávil i jeho tchán Otec národa František Palacký.
  V letošním roce 2018 zpřístupňujeme zcela novou stálou expozici představující život a dílo F. L. Riegra a F. Palackého, našich nejvýznamnějších osobností 19. století, které významně přispěly k emancipaci a rozvoji českého národa. Plody jejich práce jistě přispěly i k obnovení české státnosti před 100 lety v roce 1918.
   
  Prohlídka expozice je s audiodoprovodem odborného textu historika, předního znalce 19. století, prof. Jiřího Štaifa z Univerzity Karlovy. Je určena zájemcům o počátky české politiky a vzestup národního sebeuvědomění, vhodná také jako osvěta pro dospívající mládež vyšších gymnazijních ročníků apod.
   
  Otevřeno od 30. 6. 2018 do září, pouze soboty a neděle 10–16 hodin, začátky prohlídek každou celou hodinu pro max. 20 osob.
  Všední dny a svátky pouze po dohodě pro skupiny 10 až 20 osob.
  Rezervace: info@zamekmalec.cz nebo na tel. 605 354 536.

   
 
Další spolupracující instituce:
 
 

 
 
Kontaktní  osoba:
 
Kristýna Hlavatá – produkční
Email: kristyna_hlavata@nm.cz
Telefon: 257 325 766 nebo 773 793 412

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Gadgets       Webové stránky: NETservis s.r.o.      Zřizovatel: Zřizovatel Povinně zveřejňované informace
Ochrana osobních údajů