Národní muzeum se výstavou Loutkové divadlo a pohádka zapojí do oslav výročí města Strakonice - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Historického muzea

Novinka (3.3.2017)

Národní muzeum se výstavou Loutkové divadlo a pohádka zapojí do oslav výročí města Strakonice

Strakonický hrad ožije loutkami.

Strakonice v roce 2017 oslaví 650. výročí získání městských privilegií. Národní muzeum při této příležitosti ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Strakonice připravilo výstavu, která návštěvníky zavádí do světa loutkového divadla a pohádek. Výstava se koná v rámci 52. ročníku krajské loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice a připomene především fenomén rodinného loutkového divadla a pohádkový repertoár významných amatérských scén první poloviny 20. století. Veřejná vernisáž proběhne 4. března od 16 hodin.

fotografie loutky zeleneho draka

Výstava připomíná, jak velké oblibě se v první polovině 20. století těšilo rodinné loutkové divadlo. Hrálo se nejen v rodinách slavných umělců (spisovatelů, herců, výtvarník či hudebníků), ale i v domácnostech tisíců „bezejmenných“ lidí. Papírové divadélko i s malými loutkami, dekoracemi, texty her a návody k provedení se stalo všeobecně dostupným dárkem pro děti. Na výstavě jsou k vidění celá loutková divadla, rozmanité sériově vyráběné loutky i tištěné dekorace, které navrhovali prvotřídní čeští výtvarníci jako Karel Štapfer či Artuš Scheiner.

Národní muzeum před deseti lety otevřelo v Prachaticích Muzeum české loutky a cirkusu, kde pravidelně pořádá krátkodobé výstavy, mj. i s loutkovou tematikou, v roce 2016 zaznamenalo velký úspěch s výstavou Vodníci. Loutky ze sbírky Divadelního oddělení ale byly v posledních letech k vidění i na mnoha dalších místech České republiky, mj. na Státních zámcích Kratochvíle, Duchcov a Dačice. Národní muzeum se tak podílí na kulturním životě po celé zemi.

Veřejná vernisáž výstavy Loutkové divadlo a pohádka se uskuteční v sobotu 4. března 2017 v 16:00 v Maltézském sále Strakonického hradu. Výstava potrvá do 26. 3. 2017.


Informace o otevírací době a vstupném naleznete na stránkách Městského kulturního střediska Strakonice

 

 

 

Zpět

Zobrazit výpis článků