České muzeum hudby zapůjčí šestinotónové harmonium pro světovou premiéru unikátní opery Aloise Háby - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Novinky Českého muzea hudby

Novinka (5.6.2018)

České muzeum hudby zapůjčí šestinotónové harmonium pro světovou premiéru unikátní opery Aloise Háby

Jediná dvě představení Hábovy šestinotónové opery se konají 24. a 25. června v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě.

Originální šestinotónové harmonium, jehož koupi finančně podpořil prezident T. G. Masaryk a stejnou částkou (10 000 Kč v tehdejší měně) také Ministerstvo školství a národní osvěty, zapůjčí pro provedení opery Národní muzeum – České muzeum hudby. Součástí orchestru jsou další velmi specifické nástroje. Z originálního Hábova rukopisu už měsíce dílo přepisuje do provozuschopných materiálů Pavel Ciboch. Operu natáčí Český rozhlas Vltava.
 
Dílo exkluzivně pro festival studuje dirigent Bruno Ferrandis. Šestadvaceti pěveckých sól se ujmou čeští pěvci, sborových scén Canticum Ostrava v čele s Jurijem Galatenkem. Velký symfonický orchestr vytvoří Ostravská banda a ONO/ Ostrava New Orchestra. Scénická realizace tandem Jiří Nekvasil a David Bazika.
 
 
Alois Hába (1893–1973) představuje vůdčí osobnost české skladatelské moderny meziválečného období. Ve všech oblastech činnosti – kompoziční, pedagogické i organizační – se projevovala jeho zásadní vlastnost: odvaha vykročit na půdu, na niž se dosud nikdo neodvážil. Hábova cílevědomost, neústupnost a široké mezinárodní kontakty znamenaly pro meziválečnou československou kulturu obrovský potenciál. Třetí, dosud neprovedenou operu Přijď království Tvé, Hába považoval za svůj tvůrčí vrchol. Operu dokončil roku 1942, kdy bylo pomyšlení na její provedení vyloučeno, a po druhé světové válce se stal překážkou námět ovlivněný antroposofickým učením Rudolfa Steinera, v němž ideologie socialistického realismu spatřovala nebezpečnou ezoteriku. Základní myšlenkou opery je sociální spravedlnost, svobodné myšlení a protiválečný postoj.
 

Zpět

Zobrazit výpis článků