Koncert Českého hornového sboru - Národní muzeum
EnglishFacebookTwitterInstagram

Akce Českého muzea hudby

Akce (20.10.2011)

Koncert Českého hornového sboru

v Českém muzeu hudby

Čtvrtek 20. 10. od 19.00

 

Český hornový sbor vznikl v roce 2008 a má ve svém repertoáru skladby původně psané pro orchestr nebo sbory a skladatelem Milošem Bokem upravené pro lesní roh. Tato myšlenka provádět složitá hudební díla v úpravě pro sbor složený čistě z lesních rohů vzešla od známého hornisty, Radka Boboráka, který je i uměleckým vedoucím souboru.

 

V roce 2008 natočil Radek Baborák CD s velice netradičním programem. Tuto nahrávku s díly Antona Brucknera vydala společnost Cryston. Bruckner často využíval lesní rohy a Wagnerovy tuby, avšak ani jednu ze svých skladeb nevytvořil výhradně pro tyto nástroje. Radka Baboráka tento skladatel ovlivnil natolik, že se rozhodl vzdát mu hold, a to ojedinělým způsobem. Radek požádal svého přítele, skladatele Miloše Boka, aby vytvořil aranže Brucknerových děl, mezi nimi byla mimo jiné např. jeho Moteta původně psaná pro sbor a varhany. Miloš Bok se ujal také dirigování a Radek Baborák s přáteli hornisty nově upravená díla nahráli. Pro všechny to byl mimořádný zážitek, a proto se rozhodli pokračovat a založili Český hornový sbor, neboli Czech Horn Chorus.

Večer 20. 10. 2011 zazní skladby následujících autorů: Giovanni Gabrielli, Samuel Scheidt, Gioachino Rossini, Friedrich Dionysus Weber, Leopold Měchura, Antonín Dvořák, Johannes Brahms a Claude Debussy.

obrázek - Český hornový sbor

 

Zpět

Zobrazit výpis článků